لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

ماهواره مشترک «ناسا» و «ایسا» به فضا پرتاب شد؛ هدف: نظارت بر افزایش سطح آب دریاها


ماهواره تحقیقاتی «سنتینل ۶ مایکل فرایلیچ»
ماهواره تحقیقاتی «سنتینل ۶ مایکل فرایلیچ»

بخش انگلیسی صدای آمریکا- ماهواره مشترک سازمان هوانوردی و فضایی آمریکا «ناسا» و آژانس فضایی اروپا «ایسا»، شنبه ۲۱ نوامبر از پایگاه هوایی‌ «وندربرگ» در ایالت کالیفرنیا به فضا پرتاب شد.

این ماهواره تحقیقاتی «سنتینل ۶ مایکل فرایلیچ» نام دارد و با هدف نظارت بر افزایش سطح آب دریاها در مدار زمین قرار می‌گیرد و نقش مهمی در بررسی وضعیت اقیانوس‌های جهان خواهد داشت.

این ماهواره آمریکایی-اروپایی به نام مایکل فرایلیچ، مدیر پیشین بخش علوم زمینی ناسا، نامگذاری شده است و با موشک «فالکون ۹» شرکت اسپیس اکس به مدار زمین رفت.

سنتینل ۶، تقریبا اندازه یک وانت کوچک است و با اندازه‌گیری ارتفاع سطح دریا، ارتفاع موج، و سرعت باد، به دانشمندان امکان می‌دهد که تغییرات سطح دریا را که ناشی از تغییرات اقلیمی است، بررسی کنند.

داده‌های این ماهواره درباره تغییرات سطح دریا در مناطق ساحلی، در اختیار مقامات محلی قرار می‌گیرد تا مدیریت و برنامه‌ریزی بهتری برای پیش‌گیری از حوادثی مانند سیل داشته باشند.

در همین حال اندازه‌گیری‌های جوی این ماهواره، دقت پیش‌بینی‌های هواشناسی و یا احتمال بروز توفان را افزایش خواهد داد.

کریگ دانلون، یکی از پژوهشگران این مأموریت، می‌گوید که داده‌های جدید این ماهواره، همراه با اطلاعاتی که توسط ماهواره‌های پیشین سنتینل جمع‌آوری شده است، برای ترسیم تصویر کاملتری از وضعیت اقیانوس‌ها مورد استفاده دانشمندان قرار می‌گیرد.

ماهواره‌های سنتینل که در گذشته به فضا پرتاب شدند، به اندازه‌گیری مواردی چون دمای سطح دریاها، ابعاد زیست‌‌شناسی اقیانوس‌ها، امواج گرانشی اقیانوس‌ها، و یا یخ‌های دریاها می‌پردازند.

برخلاف مأموریت‌های گذشته، سنتینل ۶ با بهره‌گیری از فناوری بسیار پیشرفته، این فرآیند سنجشی را با دقت زیادی انجام می‌دهد و قادر به اندازه‌گیری دقیق تغییرات سطح دریاها در خطوط ساحلی است.

ماهواره تحقیقاتی «سنتینل ۶ مایکل فرایلیچ»
ماهواره تحقیقاتی «سنتینل ۶ مایکل فرایلیچ»

پس از پرتاب سنتینل ۶، ماهواره پژوهشی دیگری نیر به نام «سنتینل ۶‌بی» که زوج دوقلوی آن محسوب می‌شود، در سال ۲۰۲۵ در مدار زمین قرار می‌گیرد.

این دو ماهواره با هدف انجام یک مأموریت ۳۰ ساله برای اندازه‌گیری ارتفاع سطح دریاهای جهان به فضا می‌روند.

XS
SM
MD
LG