لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۶

اقامت مریخ‌نورد «کنجکاوی» در سیاره سرخ هشت ساله شد


مریخ‌نورد «کنجکاوی»
مریخ‌نورد «کنجکاوی»

سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا «ناسا» با انتشار بیانیه‌ای، هشتمین سال فعالیت مریخ نورد «کنجکاوی» در سیاره سرخ را تبریک گفت.

به گزارش تارنمای شبکه خبری «فاکس» این مریخ‌نورد که در پنجم اوت سال ۲۰۱۲ بر این سیاره فرود آمد، در ۸ سال گذشته به فعالیت‌های پژوهشی متنوعی پرداخته و آگاهی‌های ارزشمندی را در اختیار ناسا قرار داده است.

بنا بر بیانیه ناسا، «کنجکاوی» در این سال‌ها با پیمودن حدود ۲۳ کیلومتر، شکافت ۲۶ سنگ، و حفاری شش منطقه مختلف، به ناسا نشان داد که این سیاره در گذشته‌های بسیار دور برای زندگی مناسب بوده است.

بررسی بافت‌ها و ترکیبات اقشار سنگی کهن به دانشمندان کمک می‌کند تا به چگونگی تغییر شرایط جوی مریخ آگاه شوند و دریابند که این سیاره چگونه با گذشت زمان دریاچه‌ها و نهرهای خود را از دست داد و به کویری سرد و‌ خشک تبدیل شد.

سال گذشته این مریخنورد، یک سطح غیرمنتظره متان کشف کرد، و در سال ۲۰۱۸ ناسا فاش کرد که در مریخ مولکول‌های اورگانیک (آلی) پیدا کرده است.

سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا برای گسترش فعالیت‌های پژوهشی خود، هفته گذشته کاوشگر دیگری را به مریخ فرستاد.

پیش‌بینی می‌شود که سفر تاریخی مریخ‌نورد «پشتکار» به این سیاره هفت ماه طول بکشد.

به گفته ناسا، این مریخ‌نورد در ۱۸ فوریه سال ۲۰۲۱ در منطقه‌ای در نزدیکی خط استوای این سیاره فرود می‌آید تا مأموریت تحقیقاتی خود را آغاز کند؛ ماموریتی که حداقل یکسال مریخی، برابر با ۶۸۷ روز، طول می‌کشد.

هدف بلند‌مدت ایالات متحده اعزام فضانورد به مریخ تا سال ۲۰۳۰ است.

XS
SM
MD
LG