لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۷

انتقاد ناسا از چین پس از سقوط بقایای موشک: برنامه فضایی باید مسئولانه باشد


 موشک «لانگ مارچ ۵بی» چین که در تاریخ ۲۹ آوریل از جزیره هاینان چین به فضا پرتاب شد
موشک «لانگ مارچ ۵بی» چین که در تاریخ ۲۹ آوریل از جزیره هاینان چین به فضا پرتاب شد

سازمان ملی فضایی و هوانوردی آمریکا، ناسا، از چین به دلیل رفتار غیرمسئولانه در برنامه فضایی خود و ورود بدون کنترل بقایای موشک به جو زمین انتقاد کرد.

به گزارش رویترز، رسانه‌های دولتی چین می‌گویند که بقایای موشک در بامداد روز یکشنبه در اقیانوس هند در غرب مالدیو سقوط کرده و بیشتر قسمت‌های آن در جو سوخته است.

ناسا روز یکشنبه بازگشت بقایای موشک چین به زمین را تایید کرد اما گفت هنوز مشخص نیست که «آیا این بقایا روی زمین یا در آب سقوط کردند.»

بیل نلسون، مدیر ناسا، روز شنبه در بیانیه ای از پکن انتقاد کرد و نوشت: برای چین و سایر کشورها بسیار مهم است که «با مسئولیت و شفافیت در فضا رفتار کنند.»

آقای نلسون، سناتور پیشین دموکرات ایالت فلوریدا که به تازگی به عنوان چهاردهمین رئیس ناسا انتخاب شده است، افزود: «کشورهایی که برنامه پرواز فضایی دارند باید خطراتی را که بازگشت اجسام فضایی می توانند برای مردم و املاک موجود در زمین داشته باشند را به حداقل و شفافیت در این عملیات را را به حداکثر برسانند. آشکار است که چین نتوانسته این استانداردهای مسئولانه را نسبت به زباله‌های فضایی خود رعایت کند.»

بازگشت بقایای متعلق به موشک «لانگ مارچ ۵بی» چین که در تاریخ ۲۹ آوریل از جزیره هاینان چین به فضا پرتاب شد، در روزهای اخیر موجی از نگرانی ایجاد کرده بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، ساکنان اردن، عمان، و عربستان سعودی قادر به دیدن سقوط بقایای موشک بودند و ویدیوهایی از افتادن تکه‌هایی از آن را در شبکه‌های اجتماعی پست کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG