لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

ناسا جزئیات تازه‌ای از برنامه اعزام نخستین فضانورد زن به کره ماه را منتشر کرد


اعزام نخستین فضانورد زن به کره ماه
اعزام نخستین فضانورد زن به کره ماه

سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا «ناسا» جزئیات تازه‌ای از پروژه «آرتمیس» را منتشر کرد که شامل برنامه‌های مختلف فاز یک برای فرود نخستین فضانورد زن‌، و فضانورد مرد بعدی بر کره ماه در سال ۲۰۲۴ است.

این جزئیات، که در تارنمای «ناسا» منتشر شده است، شامل بخش‌های گوناگونی است ‌و آگاهی‌های ارزشمندی را در اختیار دوستداران اکتشافات فضایی قرار می‌دهد.

ناسا در ۱۸ ماه گذشته به برنامه‌های ۴ ساله کاوشگری خود برای ایجاد بستری برای حضور در سطح کره ماه تا پایان دهه کنونی سرعت بخشیده است.

اعزام دوباره انسان به ماه چالش بزرگی برای سازمان ملی هوانوردی و فضایی محسوب می‌شود. این سازمان آخرین مأموریت اکتشافی خود در این کره را در سال ۱۹۷۲ با موفقیت انجام داده بود.

جیم برایدنستاین، مدیر ناسا، ضمن قدردانی از حمایت هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات از برنامه‌های این سازمان، از چگونگی پیشرفت پروژه حضور آمریکا در ماه در قرن ۲۱ ابراز رضایت کرد.

جیم برایدنستاین
جیم برایدنستاین

به گفته جیم برایدنستاین، ناسا علاوه بر تقویت برنامه‌های اکتشافی خود، در حال اصلاح بودجه و ساختار این سازمان است، و فرود بر کره ماه با هدف اکتشافات علمی، مزایای اقتصادی، و الهام بخشی به نسل جدیدی از کاوشگران صورت می‌گیرد، و در عین حال نخستین گام‌های بشر در مسیر سیاره سرخ خواهد بود.

جزئیاتی از پروژه آرتمیس

ناسا در بخش‌های دیگری از گزارش رسمی خود، چگونگی پیشرفت پروژه «آرتمیس» را بیان می‌کند و به تشریح مهم‌ترین نکات علمی فناوری، مأموریت‌های انسانی، و همچنین مشارکت‌ها با بخش خصوصی و بین‌المللی می‌پردازد. به گفته ناسا این مشارکت‌ها به این سازمان اطمینان می‌دهد که در اکتشافات و دست‌یابی به هدف بلندپروازانه خود، یعنی فرود دوباره فضانوردان بر روی کره ماه، در مسیر درستی قرار دارد.

موشک قدرتمند جدید ناسا، سیستم پرتاب فضایی «اس‌ال‌اس»، و فضاپیمای «اوریون» بیش از هر زمان دیگری به نخستین پرتاب یک‌پارچه خود نزدیک هستند.

ساخت فضاپیمای اوریون اخیراً به پایان رسیده است و پژوهشگران در حال آزمایش موتور مرحله اصلی، و چهار موتور متصل به آن هستند.

آرتمیس۲ با سرنشین

این آزمایش‌ها از اهمیت زیادی در این پروژه اکتشافی برخوردار است و در صورت موفقیت یکی از مهمترین قسمت‌های این فرآیند آزمایشی، که «آتش داغ» نام دارد، موتور مرحله اصلی برای نصب شدن در فضاپیما به مرکز کندی در ایالت فلوریدا فرستاده می‌شود.

ناسا برای بررسی وضعیت عملکرد، کیفیت پشتیبانی، و قابلیت‌های ارتباطی، یک موشک «اس‌ال‌اس» و یک فضاپیمای اوریون را به صورت همزمان، در دو مرحله آزمایشی به اطراف کره ماه خواهد فرستاد.

نخستین مأموریت آرتمیس در سال ۲۰۲۱ با فضاپیمای بدون سرنشین است؛ ولی «آرتمیس۲» که در سال ۲۰۲۳ انجام می‌شود، با خدمه خواهد بود.

در طرح فاز یک، ناسا به جزئیات بیشتری درباره آزمایش جدید عملیات گردش در اطراف کره ماه در جریان مأموریت «آرتمیس ۲» می‌پردازد.

مقدمه‌سازی برای آرتمیس ۳

به گفته ناسا، پس ار جدایی فضاپیمای اوریون از مرحله پیش‌رانش سرمایشی موقت یا «آی‌سی‌پی‌اس»، خدمه، فضاپیما را از وضعیت خودکار خارج کرده و هدایت آن را در دست می‌گیرند.

این آزمایش، برای سنجش شرایط و کیفیت تحرک (جابجایی) اوریون، و سخت‌افزار و نرم‌افزار مربوطه انجام می‌شود و به پژوهشگران امکان می‌دهد که داده‌های میدانی، و تجربی عملیاتی را که به آسانی در زمین قابل اجرا نیست، ارزیابی کنند.

این آزمایش‌ها برای مأموریت «آرتمیس ۳» یعنی حضور فضانوردان در کره ماه ضروری است و شامل مراحل مختلفی مانند نزدیکی، اتصال، فرود، لنگر انداختن، و جدایی می‌شود.

سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا ضمن آماده‌سازی و انجام این مراحل آزمایشی پروازی، مأموریت‌های رباتیک خود را از سال ۲۰۲۱ آغاز می‌کند و ۲ بار در سال، ابزار و وسایل مورد نیاز خود را از طریق فضاپیماهای شرکت‌های خصوصی به کره ماه ارسال می‌کند.

براساس برنامه کنونی، مأموریت «آرتمیس ۳» و‌‌ بازگشت انسان به ماه در سال ۲۰۲۴ انجام می‌شود و فضانوردان در قطب جنوبی این کره فرود خواهند آمد.

به گفته ناسا، فضانوردان با موشک «اس‌ال‌اس» به فضا می‌روند و پس از طی ۲۴۰ هزار مایل (حدود ۳۹۰ هزار کیلومتر)، با فضاپیمای اوریون به مدار ماه می‌رسند.

آنها سپس سوار بر یکی از سامانه‌های فرود، که توسط شرکت‌های خصوصی ساخته شده است، بر سطح ماه فرود می‌آیند.

لباس‌های جدید و مدرن

البته این احتمال نیز وجود دارد که آنها ابتدا راهی ایستگاه مداری «گیت‌وی» در مدار کره ماه شوند تا پیش از سوار شدن بر سامانه فرود، تجهیزات و وسایل مورد نیاز خود را که در این مرکز انبار شده است، جمع‌آوری کنند.

ایستگاه مداری «گیت وی»
ایستگاه مداری «گیت وی»

لباس‌های جدید و مدرن که نسبت به مدل‌های پیشین انعطاف‌پذیری بیشتری دارد، به فضانوردان توانایی بیشتری می‌دهد و آنها بهتر روی سطح ماه حرکت می‌کنند.

این فضانوردان پس از فرود بر ماه، نمونه‌هایی را جمع‌آوری می‌کنند و در مدت نزدیک به ۷ روز، به انجام طیف وسیعی از آزمایش‌های علمی در این کره می‌پردازند.

آنها پس از پایان تحقیقات خود با استفاده از سامانه فرود به مدار ماه بازمی‌گردند و سوار بر فضاپیمای اوریون راهی زمین می‌شوند.

مراحل ساخت ایستگاه مداری «گیت وی» که قرار است در مدار کره ماه باشد، به سرعت در حال انجام است. ناسا برای این پروژه بر دو محور اصلی‌ تمرکز دارد که شامل نیرو و پیش‌رانش‌ برای پرتاب، و سکونت و تدارکات در مدار ماه است.

ساختار این ایستگاه به گونه‌ای است که حتی قادر خواهد بود به صورت مستقل و بدون حضور فضانوردان نیز عمل کند.

آرتمیس ۴ برای استقرار ۲ فضانورد در ایستگاه مداری

سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا، پیش از اعزام فضانوردان به ماه، دو مجموعه ابزار علمی را برای پژوهش‌های مقدماتی خود در در نظر گرفته است تا به بررسی وضعیت آب و هوایی مدار این کره بپردازد.

در حالی که ناسا هنوز برای استفاده از ایستگاه مداری «گیت وی» در مأموریت «آرتمیس ۳» تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده است، ولی در «آرتمیس ۴» و مأموریت‌های بعدی، فضاپیمای اوریون خدمه را به این ایستگاه خواهند برد.

هنگامی که اوریون به «گیت وی» می‌رسد، ۲ نفر از فضانوردان در این ایستگاه خواهند بود، و دو نفر دیگر توسط سامانه فرود به سطح ماه می‌روند.

این ایستگاه مداری به تدریج و با همکاری شرکای بین‌المللی تکمیل می‌شود و به فضانوردان امکان می‌دهد تا در آینده مأموریت‌های طولانی‌تری را در ماه انجام دهند.

حضور پایدار در سطح ماه
حضور پایدار در سطح ماه

ناسا در اوایل سال میلادی جاری، جزئیاتی از طرح مفهومی خود برای حضور پایدار در سطح ماه را منتشر کرده بود که بر ایجاد زیرساخت‌هایی برای ایجاد پایگاهی در این کره برای ‌انجام پروژه‌های تحقیقاتی متمرکز است.

این طرح شامل پایگاه آرتمیس، کاوشگر‌های جدید، سیستم‌های تأمین نیرو، زیستگاه‌ها و موارد دیگری در سطح کره ماه است که برای عملیات اکتشافی طولانی در آینده ضروری است.

در جریان برنامه آرتمیس، روبات‌ها و انسان‌، به جستجو و استخراج منابعی مانند آب می پردازند که می‌توانند به سایر منابع قابل استفاده از جمله اکسیژن و سوخت تبدیل شوند.

از طرفی با تنظیم دقیق ‌و همچنین ایجاد قابلیت‌های جدید برای اعزام و حرکت فضانوردان، آنها مسافت بیشتری را در این کره طی کرده و مناطق جدیدی از ماه را کشف خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG