لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۲

پژوهش جدید در اسرائیل: احتمال ارتباط بین واکسن کرونای فایزر با التهاب عضلات قلب وجود دارد


reuters_com_2021_newsml_RC2K8N95O031.jpg
reuters_com_2021_newsml_RC2K8N95O031.jpg

وزارت بهداشت اسرائیل روز سه‌شنبه با اعلام این که موارد بسیار کمی از التهاب عضلات قلب را در مردان جوان دریافت‌کننده واکسن کووید۱۹ فایزر شناسایی کرده است، از احتمال ارتباط میان این موارد و دریافت واکسن خبر داد.

به گزارش رویترز، در همین حال فایزر گفته است که میزان این بیماری، که با نام «میوکاردیت» شناخته می‌شود، از حد معمولی که در جمعیت عمومی مشاهده می‌شود، بیشتر نیست.

یک مطالعه که به سفارش وزارت بهداشت اسرائیل برای بررسی این مسئله انجام شده است، نشان می‌دهد که در این کشور بین دسامبر ۲۰۲۰ و مه ۲۰۲۱، از میان پنج میلیون فرد واکسینه شده، ۲۷۵ مورد میوکاردیت گزارش شده است.

بنا بر این مطالعه، که به گفته وزارت بهداشت اسرائیل توسط سه تیم کارشناس انجام شده است، مدت بستری بودن بیشتر بیمارانی که میوکاردیت را تجربه کرده‌اند، چهار روز یا کمتر بوده و این عارضه در ۹۵ درصد از بیماران خفیف بوده است.

در بیانیه وزارت بهداشت اسرائیل آمده که مطالعات نشان می‌دهد «احتمال دارد میان دریافت دز دوم واکسن [فایزر] و ظهور میوکاردیت در بین مردان جوان ۱۶ تا ۳۰ ساله ارتباط وجود داشته باشد.»

طبق این یافته‌ها، این عارضه در بین نوجوانان ۱۶ تا ۱۹ ساله، بیشتر از سایر گروه‌های سنی مشاهده شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا نیز از ماه آوریل یک سری گزارش‌های مربوط به بروز موارد نادر میوکاردیت در بین جوانانی که واکسن کووید۱۹ دریافت کرده‌‌اند را تحت کنترل و بررسی قرار داده است. کارگروه ایمنی واکسن کووید۱۹،‌ کمیته مشورتی ایمنی‌سازی که بخشی از مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده آمریکا است، در تازه‌ترین گزارش خود گفته است که تاکنون «نسبتاً تعداد اندکی» از موارد میوکاردیت گزارش شده است.

گروه کاری ایمنی واکسن گفت که نرخ پایین میوکاردیت تحت رهنمود‌های نظارت بر ایمنی مرکز کنترل و پیشگیری بیماری و، در مقایسه با کل جمعیت، نزدیک به خط صفر قرار می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG