لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۷

تخته‌سنگ پیدا شده در باغ یک مرد آلمانی بزرگترین «شهاب‌سنگ سنگی» کشف شده در آلمان است


شهاب‌سنگی که ۳۱ سال پیش در باغی در آلمان کشف شد (eutschland.de | Germany Twitter)
شهاب‌سنگی که ۳۱ سال پیش در باغی در آلمان کشف شد (eutschland.de | Germany Twitter)

سرانجام تایید شد که تخته سنگ بزرگی که سال‌ها پیش در باغی در آلمان کشف شده بود نه تنها یک شهاب سنگ است، بلکه در واقع بزرگترین شهاب‌سنگ سنگی است که تاکنون در آن کشور کشف شده است.

به گزارش فاکس نیوز، این سنگ فضایی که حدود ۳۰ کیلوگرم وزن دارد، بیش از ۳۰ سال پیش در باغی در شهر بلاوبویرن در جنوب آلمان کشف شده بود.مرکز هوافضای آلمان در بیانیه‌ای توضیح داد: «وقتی صاحب این ملک در بلاوبویرن در منطقه شوابن در سال ۱۹۸۹، در حال کندن گودالی برای کارگذاری کابل بود، بیلش به یک تخته سنگ برخورد کرد. هنگامی که آن را از عمق حدود نیم متری بیرون آورد، متوجه شد که به طور غیرمنتظره‌ای سنگین است.»

از آنجایی که آن تخته‌سنگ به نسبت ابعادش - یعنی حدود ۲۷ در ۲۵ در ۲۰ سانتمیتر - خیلی سنگین بود، مرد یابنده آهن‌ربایی را به آن نزدیک کرد و معلوم شد که سنگ حاوی آهن است.

مرکز هوافضایی آلمان می گوید: «این تخته‌سنگ زاویه‌دار دهه‌ها در گوشه حیاط مرد افتاده بود و ۳۱ سال طول کشید که به فکر او خطور کند که این سنگ شاید مهمانی از فضا باشد.»

او در ماه ژانویه ۲۰۲۰ این کشف را به انستیتوی تحقیقات سیارات در مرکز مرکز هوافضایی آلمان اطلاع داد که بعد از آزمایش معلوم شد که سنگی که پیدا شده، یک شهاب‌سنگ است.

XS
SM
MD
LG