لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۷

دکتر فاوچی: استفاده از دو ماسک برای محافظت بیشتر «کار منطقی» است


دکتر فاوچی ماسک پارچه ای با نقش و نگار لوازم آزمایشگاه روی ماسک جراحی زده است (عکس از آرشیو)
دکتر فاوچی ماسک پارچه ای با نقش و نگار لوازم آزمایشگاه روی ماسک جراحی زده است (عکس از آرشیو)

دکتر آنتونی فاوچی می‌گوید استفاده از دو ماسک صورت برای جلوگیری از ویروس کرونا بهتر از یک ماسک است.

به گزارش سایت خبرهای پزشکی «وب ام‌دی»، دکتر فاوچی در برنامه تلویزیونی «تودی» در شبکه ان‌بی‌سی گفت، هدف از زدن ماسک پیشگیری از انتشار ذرات ریز آلوده به ویروس به دهان و بینی یک فرد است. به گفته او، در نتیجه افزایش موانع طبیعتاً درجه محافظت نیز افزایش می‌یابد.

دکتر فاوچی، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا گفت: «اگر شما یک پوشش یک لایه‌ای داشته باشید و روی آن یک لایه دیگر قرار دهید، کاملاً منطقی است که احتمالاً مؤثرتر خواهد بود. به خاطر همین است که می‌بینید [بعضی از] مردم دو ماسک می‌زنند یا از چیزی مشابه ماسک ان۹۵ استفاده می‌کنند.»

ماسک‌های ان۹۵ گران‌تر هستند و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا توصیه می‌کند که این نوع ماسک به کادر بهداشتی و درمانی اختصاص داده شود. ولی کارشناسان بهداشت می‌گویند استفاده از دو ماسک روی هم ساده‌‌تر و معقولانه تر است.

دکتر آلیس ساتو، متخصص همه‌گیری‌شناسی در بیمارستان و مرکز درمانی کودکان در شهر اوماهای ایالت نبراسکا می گوید استفاده از دو ماسک نه تنها مثل یک فیلتر اضافی عمل می‌کند، بلکه شکاف‌های اطراف ماسک را نیز می‌پوشاند.

آماندا گورمن، شاعر ۲۲ ساله و عضو انجمن ملی شاعران جوان در مراسم تحلیف پرزیدنت جو بایدن - ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱
آماندا گورمن، شاعر ۲۲ ساله و عضو انجمن ملی شاعران جوان در مراسم تحلیف پرزیدنت جو بایدن - ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱

استفاده از دو ماسک با تاکید دولت پرزیدنت بایدن، حتی به نوعی مد تبدیل شده است. برای مثال در مراسم تحلیف ریاست جمهوری، آماندا گورمن، شاعر جوان، و پیت بودجج، نامزد منتخب پرزیدنت بایدن برای سمت وزیر ترابری ایالات متحده آمریکا، روی ماسک‌های جراحی، ماسک پارچه‌ای زده بودند.

به گفته کارشناسان، بهترین روش پوشیدن دو ماسک روی هم استفاده از ماسک جراحی در زیر و ماسک پارچه ای در رو است یا استفاده از دو ماسک پارچه‌ای ریزبافت روی یکدیگر که کاملا دهان و بینی را بپوشاند و شکافی در اطراف آن نباشد.

کارشناسان همچنین می‌گویند، ماسک‌های سه لایه که از دو لایه پارچه ریزبافت تشکیل شده و میان آن یک فیلتر با بازدهی بالا قرار داده شده نیز قابل قبول هستند.

XS
SM
MD
LG