لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

یک مقام رسمی دولت ایالات متحده: واکسن «کووید۱۹» در آمریکا مجانی خواهد بود


نیل براونینگ در حال دریافت اولین تزریق آزمایش بالینی واکسن بالقوه کووید۱۹ در انستیتو پژوهشی کایزر پرمننته در ایالت واشنگتن. براونینگ دومین داوطلب این آزمایش است. ۱۶ مارس ۲۰۲۰
نیل براونینگ در حال دریافت اولین تزریق آزمایش بالینی واکسن بالقوه کووید۱۹ در انستیتو پژوهشی کایزر پرمننته در ایالت واشنگتن. براونینگ دومین داوطلب این آزمایش است. ۱۶ مارس ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ دولت پرزیدنت ترامپ می‌گوید واکسنی که در نهایت برای «کووید۱۹» ساخته میشود را به رایگان در اختیار همه در ایالات متحده خواهد گذاشت.

به گفته یک مقام ارشد دولت پرزیدنت ترامپ، انتظار می‌رود شرکت‌های بیمه هزینه واکسن را برای بیشتر آمریکایی‌ها پوشش دهند.

این مقام دولتی روز سه شنبه، ضمن صحبت درباره تلاش‌های دولت برای ساخت یک واکسن تا پایان سال جاری میلادی، درباره افرادی که بیمه ندارند، گفت: «نقش ما به عنوان دولت فدرال این است که اطمینان حاصل کنیم هر کسی که آسیب‌پذیر است، نمی‌تواند هزینه واکسن را بپردازد، و خواهان آن است، به آن دسترسی داشته باشد.»

این مقام دولت آمریکا افزود آمریکایی‌ها پیش از هر کشور دیگری به هر واکسنی که با بودجه فدرال تولید شده باشد دسترسی خواهند داشت: «اولویت‌های ما بسیار روشن هستند. بگذارید اول از آمریکایی‌ها مراقبت کنیم. در شرایط مازاد واکسن، مایل هستیم از واکسیناسیون مردم سراسر جهان اطمینان حاصل شود.»

دولت پرزیدنت ترامپ در چارچوب «عملیات فوق سریع» قصد دارد ۳۰۰ میلیون واحد واکسن را تا ژانویه ۲۰۲۱ ارائه دهد. تولید واکسن به طور معمول یک دهه یا بیشتر طول می‌کشد.

دولت آمریکا از عقد قراردادهایی به ارزش بیش از ۳ میلیارد دلار با شرکت‌هایی که در آزمایش، ساخت، و توزیع واکسن فعالیت دارند خبر داده است. کنگره ایالات متحده حدود ۱۰ میلیارد دلار به ساخت، درمان، و تشخیص «کووید۱۹» اختصاص داده است.

دولت ترامپ از سه شرکت «مادرنا»، «جانسون اند جانسون»، و «آسترازنکا» که در مراحل مختلف آزمایش واکسن‌های متفاوت هستند، حمایت کرده است. دولت آمریکا امیدوار است یکی از واکسن‌ها در صورت کارایی، در ماه اکتبر آماده تولید انبوه باشد.

XS
SM
MD
LG