لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۸

هشدار متخصصان بهداشتی در آمریکا: واکسن در راه است، اما بی‌احتیاطی فاجعه به بار می‌آورد


شرکت «مدرنا» تقاضای دریافت مجوز واکسن خود را به سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا فرستاده است
شرکت «مدرنا» تقاضای دریافت مجوز واکسن خود را به سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا فرستاده است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دو متخصص ارشد ویروس‌شناسی در آمریکا در عین حال که به آمریكایی‌ها اطمینان دادند واكسن کرونا به زودی در دسترس قرار خواهد ‌گرفت، هشدار دادند كه رعایت نکردن اقدامات احتیاطی پیش از واکسیناسیون عمومی می‌تواند «فاجعه‌بار» باشد.

دریاسالار برت ژیرور، رئیس واحد تست کرونای کاخ سفید، به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفت: «ما تا پایان امسال برای واکسیناسیون ۲۰ میلیون آمریکایی واکسن کافی خواهیم داشت. اما تا زمانی که واکسن به صورت گسترده توزیع نشده است، مردم آمریکا باید اقدامات [پیشگیرانه] درست را انجام دهند.»

آقای ژیرور دو واکسن بالقوه را که اکنون توسط سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا در حال بررسی است، «نجات‌دهنده زندگی» خواند و گفت که این واکسن‌ها «به این همه‌گیری پایان می‌دهند.»

دکتر آنتونی فاوچی، متخصص ارشد بیماری‌های عفونی آمریکا، نیز در گفتگو با برنامه «این هفته» شبکه «ای‌بی‌سی» گفت: «کمک در راه است» و ممکن است تا اواسط دسامبر نخستین واحد از واکسن‌ها در دسترس قرار گیرد.

نتایج مثبت واکسن‌های‌ دو شرکت «مدرنا» و «فایزر» در هفته‌های گذشته امید به پایان این همه‌گیری را، که جان نزدیک به ۱.۵ میلیون انسان را گرفته و به اقتصاد جهان آسیب جدی زده است، زنده کرد.

شرکت «مدرنا» که تقاضای دریافت مجوز واکسن خود را به سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا فرستاده است، می‌گوید تا پایان سال ۲۰۲۰ حدود ۲۰ میلیون دز واکسن را برای توزیع در سراسر کشور آماده خواهد کرد. این میزان برای واکسیناسیون ده میلیون نفر کافی خواهد بود. مدنا اعلام کرده که میزان اثرگذاری واکسن تولیدی‌اش ۹۴.۱ درصد است و استفاده از آن هیچگونه نگرانی جدی ایمنی نیز به دنبال نداشته است. به گفته مدرنا، این واکسن همچنین از نظر پیشگیری از بروز موارد وخیم ابتلا ۱۰۰ درصد موثر بوده است.

دکتر ‌فاوچی می‌گوید متخصصان بهداشتی احساس خستگی مردم را درک می‌کنند؛ ولی استفاده از ماسک و فاصله گرفتن واقعا مؤثر است و تفاوت ایجاد می‌کند.

او از مردم خواست که پیش از تصمیم برای دور هم جمع شدن به مناسبت تعطیلات کریسمس، خطر قابل توجه آن را مدنظر قرار دهند.

دکتر فاوچی از مقامات ایالتی خواست که میکده‌ها را ببندند و مدارس را باز نگه دارند تا سطح شیوع ویروس در جامعه پایین بیاید.

XS
SM
MD
LG