لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۹

دولت آمریکا قیمت پایه جهانی واکسن احتمالی کرونا را مشخص کرد؛ هر فرد حدود ۴۰ دلار


 شرکت بزرگ داروسازی آمریکایی «فایزر» و شرکت آلمانی «بایو‌ان‌تک» این واکسن را طراحی و تولید کرده‌اند
شرکت بزرگ داروسازی آمریکایی «فایزر» و شرکت آلمانی «بایو‌ان‌تک» این واکسن را طراحی و تولید کرده‌اند

دولت آمریکا پس از توافق ۲ میلیارد دلاری خود با شرکت داروسازی «فایزر» برای دریافت ۱۰۰ میلیون واحد واکسن، قیمت واکسیناسیون برای هر فرد را حدود ۴۰ دلار تعیین کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این توافق که مشروط به تأیید محصول نهایی است، واکسن کافی را برای واکسیناسیون ۵۰ میلیون آمریکایی تضمین می‌کند. این، نخستین باری است که قیمت احتمالی واکسن کرونا رسما برآورد می‌شود.

دولت آمریکا پذیرفته است که ۱۰۰ میلیون دز از این واکسن را به ازای واحدی حدود ۲۰ دلار خریداری کند. هر فرد، دو دز از واکسن دریافت خواهد کرد.

واکسن آنفولانزا نیز قیمتی مشابه دارد و بسیاری معتقدند که این، قیمتی منطقی برای واکسن کرونا است.

در عین حال، شرکت‌های داروسازی این امکان را دارند تا بتوانند از تلاش‌های خود برای محافظت از مردم در برابر ویروسی که تاکنون جان ۶۲۰ هزار نفر در دنیا را گرفته است، سود ببرند.

سود ناخالص شامل هزینه‌های تحقیق و تولید - که به گفته شرکت فایزر ممکن است به یک میلیارد دلار برسد - نخواهد بود.

بر خلاف توافق‌های مشابهی که دولت آن را به امضاء رسانده است، شرکت‌های فایزر و بایو‌ان‌تک تا زمانی که از طریق آزمایش‌های گسترده بالینی نشان ندهند واکسن‌شان «ایمن» و «مؤثر» است، پولی دریافت نخواهند کرد.

شرکت بیوتکنولوژی «آسترازنکا» نیز قبول کرده است ۳۰۰ میلیون دز از واکسنی که با مشارکت دانشگاه آکسفورد در دست تولید دارد در اختیار آمریکا قرار دهد. اما پیش‌پرداخت ۱.۲ میلیارد دلاری خود را از دولت آمریکا دریافت کرده است.

XS
SM
MD
LG