لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

پیشرفتی مهم در علم پزشکی؛ با آزمایش خون، تشخیص بیماری آلزایمر امکانپذیر می‌شود


عکس تزئینی
عکس تزئینی

پژوهشگران روز سه‌شنبه ۷ مرداد اعلام کردند که یک آزمایش خون جدید، بیماری آلزایمر را به همان دقت و درستی روش‌های پیچیده‌تر و گران‌تر تشخیص داده است، و این امر گامی مهم برای رسیدن به اهداف طولانی‌مدت بیماران، پزشکان، و پژوهشگران عارضه دمانس، یا زوال عقل، محسوب می‌شود.

به گزارش نیویورک‌ تایمز، این آزمایش می‌تواند آزمایش آلزامیر را برای بیماران راحت‌تر، قابل دسترس‌تر، و مقرون به صرفه‌تر کند. این آزمایش همچنین می‌تواند تشخیص دهد که آیا بیمارانی که دچار دمانس هستند، یا افرادی که علایم دمانس در آنها دیده می‌شود، آلزایمر دارند یا یا به نوع دیگری از زوال عقل مبتلا هستند و به درمان متفاوتی نیاز دارند.

بنا بر این پژوهش که نتایج آن در مجله جامعه پزشکی آمریکا «جاما» منتشر، و در کنفرانس بین المللی سالانه آلزایمر نیز عرضه شده است، آزمایش جدید آلزایمر علایم این بیماری زوال‌آور و مرگبار را ۲۰ سال پیش از شروع مشکلات مربوط به حافظه و تفکر در افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد به ابتلا به آلزایمر هستند، تشخیص می‌دهد.

پژوهشگران این مطالعه و سایر کارشناسان تخمین زده‌اند که چنین آزمایشی ظرف دو تا سه سال آینده برای استفاده بالینی در دسترس قرار خواهد گرفت. چنین آزمایش خونی شاید نهایتاً، برای پیش بینی این که آیا یک فرد که هیچ علایم بیماری ندارد، در آینده به آلزایمر مبتلا خواهد شد یا نه، به کار گرفته شود.

دکتر مایکل واینر، پژوهشگر بیماری آلزایمر در دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو، که یکی از اعضای تیم پژوهشی بود، می‌گوید: «این آزمایش خون بسیار دقیق پیش‌بینی می‌کند که چه کسی در مغز خود بیماری آلزایمر دارد، از جمله در افرادی که به نظر سالم می‌آیند. این یک درمان نیست. این یک مداوا نیست. ولی یک بیماری را نمی‌توانید بدون تشخیص آن مداوا کنید. و یک آزمایش دقیق و کم‌هزینه واقعا هیجان‌انگیز است، پیشرفت بزرگی [در علم پزشکی] است.»

نزدیک به ۶ میلیون نفر در آمریکا و حدود ۳۰ میلیون نفر در جهان به بیماری آلزایمر مبتلا هستند و با افزایش سن جمعیت جهان انتظار می رود که این نرخ تا سال ۲۰۵۰ بیش از دوبرابر شود.

کنفرانس بین‌المللی آلزامیر که سالانه برگزار می شود، به خاطر همه‌گیری جهانی کرونا، امسال به طور مجازی برگزار شد.

XS
SM
MD
LG