لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۶

دکتر آنتونی فاوچی بر مشارکت دوباره آمریکا با سازمان بهداشت جهانی برای توزیع واکسن تأکید کرد


دکتر آنتونی فاوچی در جلسه تصویری با سازمان بهداشت جهانی
دکتر آنتونی فاوچی در جلسه تصویری با سازمان بهداشت جهانی

آنتونی فاوچی، متخصص ارشد بیماری‌های عفونی آمریکا، بر تعهد ایالات متحده نسبت به سازمان بهداشت جهانی، از جمله تلاش جمعی برای توزیع واکسن کووید-۱۹، تأکید کرد.

دکتر فاوچی، یک روز پس از مراسم تحلیف جو بایدن، در پیامی تصویری سازمان بهداشت جهانی مستقر در ژنو را خطاب قرار داد و بر تلاش رئیس جمهوری جدید آمریکا برای برقراری پیوندها با این سازمان تأکید کرد. آقای فاوچی با ضروری خواندن این پیوندها برای مقابله با همه‌گیری کووید-۱۹، گفت که آمریکا به طرح موسوم به «کوواکس» خواهد پیوست.

برنامه «کواوکس»، که دولت ترامپ از پیوستن به آن امتناع کرده بود، ۹۲ کشور را برای مشارکت در زمینه واکسیناسیون جهانی و توزیع عادلانه واکسن گرد هم آورده است.

دکتر فاوچی در سخنرانی تصویری خود گفت که ایالات متحده به تعهدات مالی خود در قبال سازمان بهداشت جهانی نیز عمل خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، این سازمان را به کوتاه آمدن در مقابل چین و عدم ارائه اطلاعات دقیق در مورد ویروس کرونا متهم کرد و تصمیم به قطع همکاری آمریکا با آن سازمان گرفته بود. این تصمیم قرار بود در ماه ژوئیه سال آینده اجرایی شود اما پرزیدنت جو بایدن به محض قرار گرفتن پشت میز ریاست جمهوری این تصمیم را لغو کرد.

این در حالی است که شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا از مرز ۴۰۰ هزار نفر نیز عبور کرده است.

آمریکا، بزرگترین حامی مالی سازمان بهداشت جهانی بوده است و بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار به این سازمان کمک می‌کند. تصمیم دولت قبلی ایالات متحده مبنی بر خروج از سازمان بهداشت جهانی با انتقادهای زیادی، به ویژه از سوی متحدان اروپایی آمریکا، روبرو شد؛ چرا که سازمان بهداشت جهانی در مقابله با همه‌گیری کرونا در جهان، به ویژه در مناطق محروم، نقش مهمی را ایفا کرده است.

دکتر فاوچی گفت که آمریکا حاضر است با سرعت بیشتر، نتایج تحقیقات را در اختیار آن سازمان قرار دهد و با همکاری دیگر اعضای سازمان بهداشت جهانی، به تقویت بیشتر آن کمک کند.

XS
SM
MD
LG