لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۵

آسوشیتدپرس: گزارش سازمان جهانی بهداشت می‌گوید کرونا از خفاش به واسطه یک حیوان، به انسان منتقل شد


بعد از ده ماه از همه‌گیری کرونا، چین اواخر ژانویه به کارشناسان سازمان جهانی بهداشت اجازه حضور در چین و شهر ووهان برای تحقیقق درباره منشا کرونا را داده بود
بعد از ده ماه از همه‌گیری کرونا، چین اواخر ژانویه به کارشناسان سازمان جهانی بهداشت اجازه حضور در چین و شهر ووهان برای تحقیقق درباره منشا کرونا را داده بود

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه ۹ فروردین می‌‌گوید براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت که تا ساعاتی دیگر منتشر می‌شود، این نهاد بین المللی معتقد است انتقال ویروس کرونا از خفاش به انسان به احتمال زیاد از طریق «یک حیوان دیگر» بوده است.

آسوشیتدپرس می‌گوید نسخه‌ای از گزارش سازمان جهانی بهداشت را پیش از انتشار رویت کرده‌ است.

تیم تحقیقاتی سازمان بهداشت جهانی، چهار سناریو برای چگونگی انتقال ویروس کرونا ترسیم کرده است. آنها در این گزارش، انتقال مستقیم ویروس از خفاش به انسان را نیز «محتمل» دانسته‌اند و می‌گویند پخش ویروس از طریق «زنجیره سرد» محصولات غذایی نیز «امکان‌پذیر» است اما «محتمل» نیست.

این گزارش همچنین می‌گوید تولید ویروس کرونا در یک آزمایشگاه در شهر ووهان «بسیار غیرمحتمل» است.

چین بعد از ده ماه مخالفت، سرانجام دو ماه پیش به تیم تحقیقات بین المللی سازمان بهداشت جهانی اجازه حضور در کشور را داد.

چندین بار تأخیر در انتشار گزارش کارشناسان سازمان بهداشت جهانی، به نگرانی‌ها در مورد تلاش چین برای اثرگذاری روی شیوه ارائه نتایج تحقیقات دامن زد.

یک روز قبل از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده در گفت‌وگو با تلویزیون «سی‌ان‌ان » گفته بود که آمریکا درباره روش‌شناسی و پروسه تحقیقاتی این گزارش نگرانی جدی دارد از جمله اینکه ظاهراً دولت در پکن در نگارش آن کمک کرده است.

روز دوشنبه سخنگوی وزارت خارجه چین از اظهارات آقای بلینکن انتقاد کرد و آن را اتهامی بی‌اساس نامید.

دبیرکل سازمان بهداشت جهانی نیز در کنفرانسی خبری گفت تمامی فرضیه‌ها روی میز است. او در مورد اینکه آیا فشار سیاسی تأثیری بر تهیه گزارشی گذاشته است یا خیر اظهار نظر نکرد.

همه‌گیری کرونا بیش از یکسال پیش از شهر ووهان در چین آغاز شد. تاکنون ۱۲۷ میلیون نفر در دنیا به کرونا مبتلا شده‌اند و ۲ میلیون ۷۹۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در آمریکا بیش از نیم میلیون نفر و در ایران نیز ۶۲ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG