لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۴

ده ايالت آمريكا از گوگل براى تبليغات آنلاین ضد رقابتى شكايت كرده اند


تصویری از آرم گوگل، شرکت فناوری آمریکایی و خدمات مرتبط اینترنتی، که در نمایشگاهی در پاریس به نمایش گذاشته شده است. ۱۸ فوریه ۲۰۱۹
تصویری از آرم گوگل، شرکت فناوری آمریکایی و خدمات مرتبط اینترنتی، که در نمایشگاهی در پاریس به نمایش گذاشته شده است. ۱۸ فوریه ۲۰۱۹

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ ده ايالت آمريكا شكايت حقوقى را عليه «گوگل» ارائه كردند كه اين موتور جستجوگر اينترنتى را به رفتار ضد رقابتى در تبليغات آنلاين، شامل توافقى با فیسبوک، براى دستكارى در فروش، متهم می کنند.

کن پکستون، دادستان کل ایالت تگزاس، چهارشنبه با اعلام این شکایت حقوقی که در یک دادگاه فدرال در تگزاس ثبت شد، گفت گوگل از «قدرت انحصارطلبانه اش» برای کنترل بهای تبلیغات آنلاین، تنظیم بازار به نفع خود و حذف رقبا استفاده می کند.

گوگل که در «ماونتن ویو» در کالیفرنیا قرار دارد ادعاهای پکستون را «فاقد اعتبار» دانسته و می گوید بهای تبلیغات آنلاین طی دهه گذشته کاهش یافته است.

پکستون ائتلافی دو حزبی متشکل از ۵۰ ایالت را نمایندگی می کند که در سپتامبر ۲۰۱۹ اعلام کردند رفتار تجاری گوگل را تحت بررسی گذاشته اند.

اکنون تگزاس و دیگر دادستان های کل جمهوریخواه از ایالت های آرکانزاس، آیداهو، ایندیانا، کنتاکی، میسیسپی، میزوری، داکوتای شمالی، داکوتای جنوبی و یوتا این شکایت حقوقی را پیگیری می کنند.

این شکایت تبلیغات دیجیتال را هدف گرفته است که تقریبا تمام درآمد گوگل و منابع مالی پروژه های «آلفابت»، شرکت وابسته اش، را تامین می کند.

طی ۹ ماه اول سال جاری میلادی گوگل از تبلیغات آنلاین ۱۰۱ میلیارد دلار درآمد داشته است که ۸۶ درصد درآمد کل آن شرکت است.

بر مبنای این شکایت، گوگل با فیسبوک، رقیب عمده اش در تبلیغات، به یک توافق غیرقانونی با هدف دستکاری در حراج های تبلیغاتی رسیدند.

XS
SM
MD
LG