لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

پیام شاهزاده رضا پهلوی و یک نهاد ایرانی-آمریکایی به جو بایدن؛ با مردم ایران همراهی کنید


شاهزاده رضا پهلوی - آرشیو
شاهزاده رضا پهلوی - آرشیو

شاهزاده رضا پهلوی ضمن تبریک آغاز ریاست جمهوری جو بایدن از او خواست تا در مبارزه با جمهوری اسلامی، مردم ایران را همراهی کند. یک نهاد ایرانی-آمریکایی نیز از پرزیدنت بایدن خواست در صورت مذاکره با ایران، خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی و گروگان‌ها شود.

در نامه تبریک شاهزاده رضا پهلوی به رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا که که روز چهارشنبه یکم بهمن منتشر شد، آمده است: هم‌میهنانم امید و انتظار دارند که هم‌زمان با تداوم مبارزه‌شان علیه دیکتاتوری بی‌رحم و قرون وسطایی جمهوری اسلامی، شما و دولت‌تان در همبستگی با آنان بایستید.

فرزند آخرین پادشاه ایران همچنین نوشته است که ابراز تعهد پرزیدنت بایدن برای «پیش‌برد دموکراسی و حقوق بشر در خارج از مرزهای امریکا» باعث دلگرمی او شده است.

همچنین «اتحاد ملی برای دموکراسی در ایران» (نوفدی) در نامه‌ای خطاب به جو بایدن نوشت: اگر اصرار به مذاکره با جمهوری اسلامی دارید، ما از شما می خواهیم که حداقل به عنوان پیش شرط بازگشت به برجام و رفع تحریم های فعلی، آزادی بدون قید و شرط تمام گروگان های خارجی و زندانیان سیاسی ایرانی را در دستور کار قرار دهید. اگر جمهوری اسلامی مجبور به احترام به حقوق‌بشر شهروندانش و قوانین بین‌المللی نشود، هرگز خود دست به چنین کاری نمی‌زند.

این سازمان می‌گوید که هدف از نگارش نامه به جو بایدن، آگاه کردن او از «وضعیت کنونی ایران تحت لوای جمهوری اسلامی» بوده است.

جو بایدن پیشتر گفته بود علاقمند به بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است و اَنتونی بلینکن گزینه پیشنهادی جو بایدن برای وزیر خارجه ایالات متحده می‌گوید «اگر ایران به اجرای تعهداتش بازگردد، ما نیز این کار را خواهیم کرد.»

XS
SM
MD
LG