لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

نورمن رول:‌ ایران سلاح پیشرفته داشته باشد از گروه‌های نیابتی اش حمایت می‌کند


norman roule - نورمن رول .jpg
norman roule - نورمن رول .jpg

نورمن رول، از مدیران سابق اطلاعاتی ایالات متحده در امور ایران می‌گوید جمهوری اسلامی ایران اگر به تسلیحات پیشرفته دست بیابد، از گروه‌های نیابتی خود حمایت می‌کند.

آقای رول در جریان یک جلسه‌ مجازی که روز سه‌شنبه ۲۸ مرداد توسط اتحاد علیه ایران هسته‌ای با موضوع انقضای تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر برگزار شد، گفت: «ایران بارها قصد خود برای مدرن‌سازی سامانه‌های نظامی‌اش - به خصوص در زمینه‌های قدرت هوایی، موشکی، پدافند هوایی، و توانایی‌های دریایی - را بیان کرده است. رخدادها هم ایران را در این جهت پیش رانده است. کاستی‌های نظامی ایران آن کشور را ناچار کرده که در جریان درگیری‌های سوریه به نیروهای نظامی روسیه اتکا کند. به همین ترتیب، ایران تمایل خود را به گسترش توانایی‌اش برای توسعه قدرت خود در دریای عرب، خلیج عدن، و دریای سرخ ابراز کرده است، که این عمدتا به خاطر حضورش در جنگ یمن است. هر دوی این جنگ‌ها [سوریه و یمن] تجربه هایی در اختیار ایران گذاشته، که نشان داد سپاه پاسداران و ارتش آن کشور چنان‌چه سلاح‌های پیشرفته‌تری داشته باشند می‌توانند بهتر اعمال قدرت کرده و از گروه‌های نیابتی‌شان حمایت کنند.»

وی افزود: «ایران همچنین با تخطی از چندین قطعنامه سازمان ملل، گروه‌های نیابتی خود را به موشک و انواع مختلفی از سیستم‌های تسلیحاتی مجهز کرده است. این کارزار گسترش تسلیحاتی، نه تنها شدت درگیری‌های منطقه‌ای را افزایش داده، بلکه تاثیر [این درگیری‌ها] بر غیرنظامیان بیگناه، از یمن گرفته تا سوریه، دوچندان کرده است. اما در عین حال، اسرائیل را هم واداشته است که صدها حمله هوایی انجام دهد تا به این ترتیب تحویل سامانه‌های تسلیحاتی [از رژیم ایران به گروه‌های نیابتی‌اش] را، که می‌تواند باعث تشدید درگیری‌های منطقه‌ای شود، به تاخیر اندازد.»

نورمن رول: ایران در در درگیری‌های سوریه به روسیه اتکا کرده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:40 0:00

اتحاد علیه ایران هسته‌ای روز سه‌شنبه ۲۸ مرداد جلسه‌ای مجازی را با هدف بررسی انقضای تحریم تسلیحاتی ایران برگزار کرد. در این جلسه برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، نیکی هیلی، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد، نورمن رول، کارشناس اطلاعات و امنیت حضور داشتند.

جو لیبرمن، سناتور سابق و از بنیانگذاران اتحاد علیه ایران هسته‌ای، هم در جلسه حاضر بود و مارک والاس، دیگر بنیانگذار اتحاد علیه ایران هسته‌ای، اجرای این جلسه را برعهده داشت.

همچنین، برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در این نشست مجازی گفت که اعضای شورای امنیت نباید قضاوت‌ خودشان را جایگزین قضاوت کسانی کنند که نزدیک به خطر هستند.

تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر منقضی می‌شود و ایالات متحده آمریکا خواهان تمدید این تحریم تسلیحاتی است. تلاش آمریکا برای تمدید در شورای امنیت ناکام ماند و پرزیدنت ترامپ اعلام کرد مکانیسم بازگشت تحریم‌های بین‌المللی را فعال می‌کند.

XS
SM
MD
LG