لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۸

دو مقامی که آمریکا سه‌شنبه تحریم کرد،‌ «بازجو و شکنجه‌گر» اطلاعات سپاه پاسداران هستند


از راست مسعود صدری و علی همتیان

وزارت خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای که عصر سه‌شنبه ۱۹ اسفند منتشر کرد، از تحریم دو مقام ایرانی به خاطر نقض حقوق بشر خبر داد. این نخستین تحریم آمریکا علیه مقامات جمهوری اسلامی از زمان روی کار آمدن دولت جو بایدن است.

بر این اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، علی همتیان و مسعود صفدری از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

عکسی از علی همتیان (رئوف) در یکی از دیدارهای خامنه ای با کارگزاران نظام که بعد برداشته شد.
عکسی از علی همتیان (رئوف) در یکی از دیدارهای خامنه ای با کارگزاران نظام که بعد برداشته شد.

از این دو نفر تا همین چند ماه پیش اطلاعات علنی وجود نداشت تا اینکه برخی فعالان سیاسی و زندانیان سابق هویت آنها را فاش کردند. مهدیه گلرو و محسن مهیمنی از فعالان سیاسی و مدنی ایران که مدتی را در زندان سپری کردند، در عکس های منتشر شده در یکی از مراسم دیدار آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، علی همتیان را از عکس منتشر شده شناسایی کردند.

این عکس بعد از روی خبرگزاری‌ها برداشته شد. علی همتیان، از بازجویان قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران و معروف به رئوف است.

اما نفر دوم مسعود صفدری نیز که به نام «ستار» پیش از این از سوی گروهی از بازداشت شدگان در اعتراضات سراسری آبان ۹۸ شناسایی شده بود. این افراد با دیدن «ستار» گفتند که او را در بازجوییها به یاد می آورند. او ضمن حضور در سرکوب و بازداشت معترضان، در روند بازجویی آنها حضور داشت و برخی حتی گفته‌اند در زمان اعترافات اجباری از معترضان، این فرد نیز در اتاق حضو داشته است.

این گزارشها در حالی است که روز سه شنبه، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز در بیانیه ای که همزمان با اعلام تحریم این دو مقام سپاه منتشر شد، گفت که علی همتیان و مسعود صفدری به دلیل نقض فاحش حقوق بشر معترضان در سالهای ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ تحریم می‌شوند.

XS
SM
MD
LG