لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۴

نهاد سازمان ملل خواستار انجام تحقیقات درباره کشتن سوخت‌بران و معترضان در سیستان و بلوچستان توسط سپاه پاسداران شد


مردم در سراوان بعد از کشتن سوخت‌بران توسط سپاه مقابل فرمانداری سراوان و دیگر شهرها تجمع کردند.
مردم در سراوان بعد از کشتن سوخت‌بران توسط سپاه مقابل فرمانداری سراوان و دیگر شهرها تجمع کردند.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با اشاره به برخی گزارش‌ها مبنی بر کشته شدن دست‌کم ۲۳ نفر در استان سیستان و بلوچستان ایران به دلیل استفاده قوه قهریه از سوی ماموران سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی علیه سوخت‌بران و اعتراض اقلیت قومی بلوچ، این امر را محکوم کرد و خواستار انجام تحقیقات در این باره شد.

به گزارش رویترز، روپرت کالویل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه ۱۵ اسفند در یک نشست خبری در ژنو گفت که از دوشنبه ۴ اسفند نیروهای سپاه به سوی سوخت‌بران تیراندازی کرد و مجموعه‌ای از حوادث روی داد که ابتدا گفته شد که دست‌کم ۱۰ نفر کشته شدند. پس از آن سپاه پاسداران دو روز مسیرهای منتهی به شهر سراوان را بست.

سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید با توجه به قطع اینترنت و تلفن تائید میزان دقیق کشته‌ها سخت است، اما بعضی گزارش‌های تائید نشده از مرگ دست‌کم ۲۳ نفر خبر داده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی ایران هنوز آمار دقیقی درباره تعداد کشته‌ها ارایه ندادند. تنها چند گزارش تلویزیون دولتی، از تحت کنترل بودن اوضاع در سیستان و بلوچستان خبر داده بود.

صدای آمریکا روز سه‌شنبه ۵ اسفندماه، بر اساس ویدئوهای ارسالی و همچنین روایت‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی خبر داد‌ جمعی از شهروندان سراوان به دنبال آن چه که کشته شدن چندین سوخت‌بر توسط شلیک مستقیم ماموران سپاه پاسداران گزارش شده است، در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

این اعتراضات تا چند روز ادامه داشت و ماموران دولتی به سوی معترضان تیراندازی کردند.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید کشتن سوخت‌بران و معترضان از سوی نیروهای دولتی در سیستان و بلوچستان ایران را «به شدت» محکوم می‌کند.

توییتر فارسی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۳ اسفند نوشت: «ما قتل های گزارش شده سوختبران و معترضان توسط نیروهای امنیتی دولتی در استان سیستان و بلوچستان ایران را به شدت محکوم می کنیم. استفاده از نیروی مرگبار علیه تظاهرکنندگان غیر مسلح، نقض آشکار قوانین بین المللی است و بی اعتنایی بی رحمانه به جان انسان ها را نشان می دهد.»

عفو بین الملل روز سه‌شنبه ۱۲ اسفند، با صدور بیانیه ای در سایت خود می گوید که سپاه پاسداران ایران علیه سوخت‌بران غیرمسلح در نزدیکی شهر سراوان در استان سیستان و بلوچستان، به طور غیرقانونی به نیروی مرگبار متوسل شده است.

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه ۸ اسفند نیز نسبت به خشونت دولت ایران علیه سوخت‌بران و معترضان در سیستان و بلوچستان ابراز نگرانی عمیق کرد.

XS
SM
MD
LG