لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

مادر مایکل وایت: با آزادی پسرم از ایران، کابوس تمام شد


 مایکل وایت، عضو سابق نیروی دریایی آمریکا بود
مایکل وایت، عضو سابق نیروی دریایی آمریکا بود

ساعتی بعد از تائید خبر آزادی مایکل وایت، عضو سابق نیروی دریایی آمریکا، جوئَن وایت، مادر مایکل وایت، با صدور بیانیه‌ای گفت: «از این موهبت برخوردارم که اعلام کنم کابوس تمام شد و پسرم در امنیت و در اختیار [مقامات] آمریکا و در راه بازگشت به خانه است.» جوئَن وایت همچنین از بیل ریچاردسن، سفیر پیشین ایالات متحده در سازمان ملل متحد و فرماندار سابق ایالت نیومکزیکو، به خاطر مطرح کردن موضوع پسرش با مقامات ایران، سپاسگزاری کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ ساعتی بعد از اعلام رسمی آزادی مایکل وایت در توئیتر خود به این خبر واکنش نشان داد و گفت از تلاش برای آزادی همه شهروندان آمریکایی گروگان‌گرفته شده دست بر نمی‌دارد.

پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه ۱۵ خرداد در دو توئیت نوشت:‌ «با خرسندی اعلام می‌کنم مایکل وایت، کهنه‌سرباز نیروی دریایی آمریکا، که برای مدت ۶۸۳ روز توسط ایران بازداشت شده بود، سرنشین یک هواپیمای سوئیسی است که همین حالا آسمان ایران را ترک کرد. ما انتظار داریم که او به زودی در خانه به خانواده‌اش در آمریکا ملحق شود. … من هیچ‌گاه از تلاش برای آزادی تمامی شهروندان آمریکایی که در خارج از کشور به گروگان گرفته شده‌اند، دست برنخواهم داشت! سوئیس، از کمک شایان شما سپاسگزاریم.»

روز پنجشنبه ۱۵ خرداد یک مقام رسمی آمریکا خبر داد که مایکل وایت، عضو سابق نیروی دریایی آمریکا که در ایران زندانی بود، آزاد شده است.

این مقام رسمی گفت که برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه در امور ایران، به همراه یک پزشک به زوریخ سفر کرد و به همراه مایکل وایت به آمریکا باز خواهند گشت.

مایکل وایت تابستان ۹۷ در ایران زندانی شد. او که برای دیدار با دوست دخترش به مشهد سفر کرده بود، پس از بازداشت، بابت توهین به رهبر جمهوری اسلامی به ۲ سال و بابت انتشار عکسی خصوصی در اینستاگرام به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

پس از آن که مایکل وایت به خاطر شیوع کرونا به شکل موقت آزاد شد، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده به تلاش برای آزادی کامل او و دیگر آمریکایی‌هایی که به غلط و ناعادلانه در ایران زندانی شده‌اند، ادامه میدهد.

XS
SM
MD
LG