لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۰

برخلاف درخواست سازمان ملل، جمهوری اسلامی زندانی بلوچ را اعدام کرد


جاوید دهقان خلد، شهروند بلوچی که اعدام شد
جاوید دهقان خلد، شهروند بلوچی که اعدام شد

با وجودی که سازمان ملل متحد و چندین نهاد بین‌المللی حقوق بشری خواستار توقف حکم اعدام جاوید دهقان خلد‌، به دلیل اشکالات دادرسی و نقض حقوق او شده بودند، جمهوری اسلامی ایران روز شنبه ۱۱ بهمن این زندانی بلوچ را اعدام کرد.

مقامات قضایی ایران مدعی شده بودند که او عضو گروه مسلح جیش العدل بوده است اما عفو بین الملل پیشتر گفته بود جاوید دهقان تحت شکنجه برای اعتراف به عضویت در این گروه بوده است.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه با انتشار توئیتی از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران خواست که اجرای حکم اعدام جاوید دهقان خلد، زندانی سیاسی بلوچ، را متوقف کند.

در این توئیت نوشته شده بود: «ما از مسئولان (ایران) می‌خواهیم اعدام قریب‌الوقوع جاوید دهقان را برای بررسی دوباره پرونده‌های مجازات مرگ او و دیگران، در راستای قوانین حقوق بشر متوقف کند.»

این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر همچنین اجرای دست‌کم ۲۸ حکم اعدام از اواسط دسامبر گذشته به این طرف در ایران، از جمله چندین زندانی مرتبط با گروه‌های اقلیت، را محکوم کرد.

سازمان عفو بین الملل نیز روز پنجشنبه از جمهوری اسلامی خواسته بود حکم اعدام آقای جاوید خلد رانقض و درخواست وكیل او را جهت اعاده دادرسی عادلانه بپذیرد.

در همین رابطه، حبیب الله سربازی،‌ فعال سیاسی بلوچ می‌گوید فعالان حقوق بشر نگران هستند که همه توجه برای مقابله فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی،‌ موجب غفلت از نقض گسترده حقوق بشر در ایران شود.

XS
SM
MD
LG