لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۰

کارشناسان سازمان ملل از ایران می‌خواهند احکام اعدام معترضان را لغو کند


امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی، سه جوان معترض محکوم به اعدام در ایران
امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی، سه جوان معترض محکوم به اعدام در ایران

کارشناسان ویژه سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در بیانیه‌ای مشترک تایید احکام اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی، سه تن از معترضان آبان ماه گذشته در ایران، را به شدت محکوم کردند و خواستار لغو این احکام شدند.

این کارشناسان گفتند: «امروز ما به صدها هزار ایرانی در شبکه‌های ایرانی که این احکام را محکوم کردند می‌پیوندیم. ما از رئیس قوه قضائیه ایران می‌خواهیم که فورا این تصمیم را لغو کند و بررسی قضایی مستقل و فوری را تجویز کند.»

آنها در ادامه این بیانیه گفتند: «ما همچنین خواهان تحقیق مستقل و بی‌طرفانه نسبت به ادعاهای شکنجه طرح شده و در پی آن در صورت اثبات [صحت] این ادعاها، محاکمه [مرتکبان] هستیم.»

دونالد ترامپ، رئيس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه در توئیتی فارسی به صدور حکم اعدام برای این سه جوان ایرانی واکنش نشان داد و گفت: «سه نفر در ایران برای شرکت کردن در تظاهرات محکوم به مرگ شده اند. اعدام آنها در هر لحظه قابل انتظار است. اعدام این سه نفر پیامی اسفناک به دنیا می فرستد و نباید انجام شود. #اعدام_نکنید»

توئیتر فارسی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز نوشت: «سه جوان ایرانی محکوم به اعدام شده‌اند. تنها جرم آنها این است: خواست آنها برای زندگی بهتر و كرامت. مردم ایران شایسته بهتر از این هستند. #اعدام_نکنید»

XS
SM
MD
LG