لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

ایران و اوکراین خبر ربایش هواپیمای اوکراینی از افغانستان و انتقال آن به ایران را تکذیب کردند


مسافران هواپیمای اوکراینی در فرودگاه کی‌یف، عکس از وزارت خارجه اوکراین
مسافران هواپیمای اوکراینی در فرودگاه کی‌یف، عکس از وزارت خارجه اوکراین

سخنگویان رسمی ایران و اوکراین گزارش‌‌های مربوط به ربایش جت مسافربری اوکراینی از افغانستان و انتقال آن به ایران را تکذیب کرده‌اند.

بنا به گزارش خبرگزاری «آر. بی. سی.» اوکراین، اولگ نیکولنکو، سخنگوی وزارت خارجه اوکراین، روز دوشنبه گفت: «هیچ هواپیمای اوکراینی از کابل یا جای دیگر ربوده نشده و خبری که برخی رسانه‌های منتشر کرده‌اند، صحت ندارد.»

یوهنلی ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین، روز دوشنبه اول شهریور (۲۳ اوت) به رادیوی دولتی اوکراین گفته بود هواپیمایی که برای بازگرداندان شهروندان اوکراینی به افغانستان فرستاده شده بود، یکشنبه با مسافرانی ناشناس توسط مردان مسلح ربوده و به ایران منتقل شد. وی همچنین گفته بود که سه تلاش دیگر اوکراین برای بازگرداندن شهروندان خود از افغانستان نیز ناکام ماند، زیرا آنها نتوانستند خود را به فرودگاه کابل برسانند.

سخنگوی وزارت خارجه اوکراین با تکذیب این موضوع، گفت که قائم مقام وزیرخارجه صرفا داشت در باره سطح بی‌سابقه مشکلات فراروی خلبانان اوکراینی برای خارج کردن شهروندان از افغانستان توضیح می‌داد. سخنگوی وزارت خارجه اوکراین افزود که آن کشور ۲۵۶ شهروند خود را در سه پرواز مختلف از افغانستان خارج کرده است، و هواپیماها در اوکراین هستند.

جروزالم پست در گزارشی در این باره می‌نویسد معلوم نیست اگر چنین اتفاقی نیفتاده بود، چرا قائم مقام وزیر خارجه اوکراین گفت که «هواپیمای ما ربوده شده است.» این روزنامه همچنین می‌گوید که این مقام ارشد وزارت خارجه اوکراین توضیح نداد که هواپیما چه شده و اوکراین برای بازگرداندن آن چه اقدامی کرده است.

سازمان هواپیمایی کشوری ایران روز سه‌شنبه ۲ شهریور با تکذیب این گزارش، اعلام کرد هواپیمای اوکراینی روز دوشنبه بعد از سوخت‌گیری در مشهد، به سوی «کی‌یف» پرواز کرد.

به گزارش گاردین، داده‌های پرواز پایگاه اینترنتی «فلایت رادار» نشان می‌دهد که یک هواپیمای اوکراینی که پیشتر توسط شرکت خصوصی «کام ایر» افغانستان اجاره شده بود، روز دوشنبه از کابل به مشهد و از آنجا به کی‌یف پرواز کرد.

XS
SM
MD
LG