لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۱

بازتاب جهانی اعتراض به حکم اعدام سه معترض آبان‌ماه در توئیتر؛ ثبت بیش از چهار میلیون توئیت


 امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی از سوی جمهوری اسلامی ایران به اعدام محکوم شده‌اند.
امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی از سوی جمهوری اسلامی ایران به اعدام محکوم شده‌اند.

اعتراض به حکم اعدام سه جوان به خاطر شرکت در اعتراضات آبان‌ماه گذشته، با موج جهانی در توئیتر همراه شد بطوریکه توفان توئیتری سه‌شنبه شب با بیش از ۴ میلیون پست، به ترند نخست این شبکه اجتماعی تبدیل شد. کاربران ایرانی و خارجی با هشتگ‌های #StopExecutionsInIran #اعدام_نکنید به صدور این احکام اعتراض کردند.

ریچارد گرنل، مدیر موقت پیشین اطلاعات ملی آمریکا از جمله چهره‌های سرشناس در ایالات متحده بود که با توئیتی به این حکم واکنش نشان داد و در توئیتر خود نوشت: «رژیم ایران می‌خواهد فردا این سه جوان را ... اعدام کند. آنها به دستور خامنه‌ای و ظریف کشته خواهند شد. این وحشیانه است. و جَک [دورسی، مدیر عامل توئیتر] می‌گذارد این رژیم در توئیتر بماند.»

همچنین «آنا ویشکایی اسکمانی» عضو مجلس نمایندگان ایالت فلوریدا،‌ در توئیتر خود در واکنش به خطر اعدام قریب‌الوقوع سه جوان معترض، نوشت:‌ سه مرد جوان در ایران به خاطر شرکت در اعتراضات خیابانی اعدام می‌شوند. ما نیز همصدا با جهانیان می‌گوییم: #StopExecutionsInIran #اعدام_نکنید

اعتراضات آبان همچنان کشته می‌دهد

آبان‌ماه گذشته مردم در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به گرانی ناگهانی بنزین به خیابان آمدند که به نوشته خبرگزاری رویترز، با دستور خامنه‌ای حدود ۱۵۰۰ نفر از معترضان کشته شدند. حکومت ایران عوامل سرکوب را مجازات نکرد و به جای آن معترضان را بازداشت و محکوم کرد.

امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی سه جوان معترض بودند که از سوی قوه قضائیه ایران به اعدام محکوم شده‌اند. مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، روز جمعه ۲۰ تیر با بیان این که احکام اعدام آنها در دیوان عالی کشور تایید شده است، نوشت که تا این مرحله هنوز اجازه ورود به پرونده را نداشته است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چندی پیش تایید احکام اعدام سه تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات مردمی آبان سال ۱۳۹۸ در ایران توسط دیوان عالی کشور را محکوم کرد. مورگان اورتگاس در پیامی در توئیتر نوشت: «گزارش شده است که این معترضان مورد ضرب و شتم قرار گرفته، از داشتن وکیل محروم بوده، و تحت فشار وادار به اعترافات اجباری شده‌اند.» وی تاکید کرد که ایران باید حقوق بشر را محترم شمرده و به این اعدام‌ها پایان دهد.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم ایران، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بر هم زدن ثبات در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

برخی دیگر واکنش‌ها

افراد زیادی سعی کردند در سه‌شنبه شب با توئیت‌های خود افراد غیر ایرانی را از آنچه بر این سه جوان رفته، مطلع کنند.

بیش از چهار میلیون نفر در ایران و دیگر کشورها با هشتگ مشترک به صدور حکم اعدام برای این سه جوان اعتراض کردند.
بیش از چهار میلیون نفر در ایران و دیگر کشورها با هشتگ مشترک به صدور حکم اعدام برای این سه جوان اعتراض کردند.

در زیر برخی از این توئیت ها را با ترجمه فارسی نقل می‌کنیم:

XS
SM
MD
LG