لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

پایان کشمکش‌ها در شورای شهر تهران؛ علیرضا زاکانی به عنوان شهردار تهران انتخاب شد


علیرضا زاکانی, شهردار جدید تهران
علیرضا زاکانی, شهردار جدید تهران

شورای شهر تهران روز یکشنبه ۱۷مرداد علیرضا زاکانی را به عنوان شهردار تهران انتخاب کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها در ایران، اعضای شورای شهر تهران زاکانی را با ۱۸رای از مجموع ۲۱ رای به عنوان شهردار تهران انتخاب کردند.

زاکانی بعد از تایید و حکم وزیر کشور ایران به طور رسمی شهردار تهران خواهد شد. او نامزد انتخابات اخیر ریاست جمهوری در ایران بود اما پیش از شروع رای گیری به نفع ابراهیم رئیسی انصراف داد. برخی از او در انتخابات ۱۴۰۰ به عنوان «کاندیدای پوششی» یاد کرده بودند.

هفته گذشته اخبار مربوط به انتخاب زاکانی به عنوان شهردارد تهران با حاشیه‌هایی همراه بود. به طوری که پس از انتخاب مهدی چمران به عنوان رئیس شورای جدید شهر تهران در روز چهارشنبه، رسانه‌های ایران گزارش‌های ضد و نقیضی در مورد انتخاب علیرضا زاکانی به عنوان شهردار تهران منتشر کردند.

فردای آن روز، در یک فایل صوتی منتسب به مهدی چمران، او گفت از انتشار «اخبار غیرموثق و غیرمنصفانه» درباره انتخاب شهردار ناراحت شده است.

در این فایل صوتی که پنج‌شنبه ۱۴ مرداد منتشرشد، مهدی چمران به نرجس سلیمانی، دیگر عضو شورا می‌گوید: «برای انتخاب شهردار با تهدید رأی گرفته‌اند. من دیشب تا صبح نخوابیدم. ... چرا عده‌ای را می‌ترسانند و تهدیدشان می‌کنند؟ گفته بودند رأی ندهید همچین می‌کنیم.»

شهرداری تهران به دلیل گردش مالی بالا، نهادی مهم و تاثیرگذار در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی به حساب می آید.

XS
SM
MD
LG