لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

گزارش شبکه اسکای نیوز از تلاش جمهوری اسلامی ایران برای حملات سایبری در نقاط مختلف جهان


جزوه محرمانه توسط یک واحد سایبری تهاجمی مخفی به نام «شهید کاوه» تدارک دیده شده است.
جزوه محرمانه توسط یک واحد سایبری تهاجمی مخفی به نام «شهید کاوه» تدارک دیده شده است.

شبکه خبری اسکای نیوز به استناد اسناد محرمانه‌ای که از ایران به دست آورده است، می‌گوید جمهوری اسلامی ایران برنامه‌هایی برای انجام حملات سایبری، از جمله علیه کشتی‌های باری، منابع انرژی در آمریکا، و مکان‌هایی در نقاط مختلف جهان دارد.

استناد گزارش اسکای نیوز به یک جزوه ظاهرا آموزشی است که منابعی مطلع در اختیار این شبکه خبری قرار دادند.

این جزوه بیش از ۵۰ صفحه است و مهر محرمانه دارد و با جمله‌ای از آیت الله علی خامنه‌ای آغاز شده که گفته « جمهوری اسلامی ایران می‌بایست به قدرت سایبری در طراز قدرت‌های تاثیرگذار جهانی تبدیل شود.» گزارش اسکای نیوز در برخی رسانه‌ها از جمله جروزالم پست بازنشر شده است.

این گزارش می‌گوید در این جزوه، راهنمایی غرق کردن یک کشتی باری توسط حمله سایبری شرح داده شده و همچنین با اشاره به برخی از شرکت‌های سوخت‌رسانی در آمریکا، نحوه انفجار پمپ‌‌بنزین‌ها شرح داده شده است.

عکسی که اسکای‌نیوز از بخش‌هایی از این جزوه آموزشی برای اختلاف در ایستگاه‌های انرژی در آمریکا منتشر کرده است.
عکسی که اسکای‌نیوز از بخش‌هایی از این جزوه آموزشی برای اختلاف در ایستگاه‌های انرژی در آمریکا منتشر کرده است.

این جزوه توسط یک واحد سایبری تهاجمی مخفی به نام «شهید کاوه» تدارک دیده شده که گفته می‌شود بخشی از فرماندهی سایبری سپاه پاسداران است. در رسانه‌های داخل ایران تنها به یک گروه سایبری در مشهد به این نام اشاره شده است. «محمود کاوه» متولد مشهد، از فرماندهان سپاه پاسداران بود که در عملیات کربلای دو کشته شد. به نظر می‌رسد نام او برای این گروه سایبری انتخاب شده است.

تمرکز این جزوه آموزشی و محرمانه بر شرکت‌ها متمرکز است که در کشورهای غربی از جمله آمریکا، بریتانیا و فرانسه فعالیت دارند.

اردیبهشت امسال، آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در گزارش سالانه تهدیدهای جهانی خود، ایران را چالش اصلی برای منافع آمریکا در خاورمیانه خواند. در این گزارش آمده بود که «در جریان سال پیش رو، تهران احتمالا با استفاده از فعالیت‌های قابل بازگشت هسته‌ای، حملات قابل انکار گروه‌های نیابتی و شرکای خود، و یا عملیات سایبری، به فشارهای مضاعف بالقوه ایالات متحده واکنش نشان خواهد داد.»

XS
SM
MD
LG