لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۱

شاهزاده رضا پهلوی: به ازای هر «نویدافکاری» که رژیم قربانی می‌کند،‌ ده‌ها ایرانی دیگر به نبرد برای آزادی و دموکراسی می‌پیوندند


شاهزاده رضا پهلوی
شاهزاده رضا پهلوی

شاهزاده رضا پهلوی در یادداشتی در روزنامه «وال‌استریت جورنال»، هدف جمهوری اسلامی از اعدام نوید افکاری را سرکوب اعتراضات عمومی از طریق ایجاد خشونت و ترس عنوان کرد، و از جامعه جهانی خواست که به جای تعامل با رژیم ایران، در اعتراضات عمومی آینده با مردم آن کشور همراه باشد.

او در یادداشت خود می‌نویسد: «این اتفاق نظر وجود دارد که نوید افکاری فقط قربانی یک رویه ناعادلانه قضایی نبوده است؛ بلکه او هدف یک ترور عمدی با قصد ساکت کردن اعتراضات عمومی از طریق ایجاد وحشت بوده است.»

به نوشته شاهزاده رضا پهلوی «کشتن یک ستاره ورزشی که علی‌رغم تمامی اعتراضات جهانی صورت گرفت، حاوی این پیام مشخص از سوی رژیم به مردم ایران بود: اگر اعتراض کنید، صرف نظر از این که چه کسی هستید، شما را خواهیم کشت.»

شاهزاده رضا پهلوی در این مقاله به جامعه جهانی یادآوری می‌کند که کارنامه ۴۱ سال گذشته جمهوری اسلامی، مملو از قتل‌ها و «تعداد بیشماری نوید افکاری» است. او می‌افزاید که این رژیم سرکوب خود را فقط به مخالفان و معترضان محدود نمی‌کند و به صورت سیستماتیک، خانواده‌های آنها را نیز هدف قرار می‌دهد، اقوام را ملزم به پرداخت وجه برای دریافت پیکر عزیزان خود می‌کند، و اغلب پول گلوله‌‌های استفاده شده را نیز از آنها مطالبه می‌کند.

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه با اشاره به این که بسیاری در غرب همچنان بر تعامل و عادی‌سازی جمهوری اسلامی اصرار دارند، می‌نویسد که این رویکرد نیز مانند «اعتماد» یا «اصلاح» آلمان نازی، یا «تعدیل» رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی، اقدامی بیهوده است.

به گفته شاهزاده رضا پهلوی، با توجه به شواهد قاطع کنونی، این باور که رژیم می‌تواند مانند یک دولت عادی رفتار کند، باوری پوچ است، و اتخاذ چنین رویه‌ای به اعتبار دموکراسی‌ها و سازمان‌های بین‌المللی آسیب می‌رساند.

شاهزاده رضا پهلوی از دولت‌های جهان آزاد خواست «هنگامی که مردم ایران بار دیگر به خیابان‌ها آمدند وخواستار پایان جمهوری اسلامی شدند - که قطعأ چنین خواهند کرد - در کنار آنها بایستند.»

نوید افکاری
نوید افکاری

نوید افکاری، کشتی گیر ۲۷ ساله ایرانی و یکی از بازداشت شدگان در اعتراضات مردمی مرداد ۱۳۹۷ در اعتراض به سقوط ارزش ریال و گرانی سکه و دلار بود. جمهوری اسلامی ایران به رغم درخواست‌های گسترده جهانی برای جلوگیری از اعدام نوید افکاری، این ورزشکار را روز شنبه ۲۲ شهریور اعدام کرد. جمهوری اسلامی او را به کشتن یک مامور امنیتی متهم کرده بود؛ اما آقای افکاری، خانواده، و وکلای او تاکید داشتند که سندی درباره نقش او در این قتل وجود ندارد و از اعترافات تحت شکنجه برای محکومیت او استفاده شده است. ماموران جمهوری اسلامی بعد از اعدام افکاری،‌ جسد او را تحت تدابیر شدید امنیتی در روستای سنگر، واقع در سپیدان استان فارس دفن کردند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز شنبه ۲۲ شهریور اجرای حکم اعدام نوید افکاری توسط رژیم ایران را یک اقدام خبیثانه و ظالمانه خواند و آن را به شدت محکوم کرد.

علاوه بر نهادهای مدافع حقوق بشر، مقام های سیاسی، نهادهای ورزشی، سازمان‌های حقوق بشر، و شخصیت‌های برجسته جهان نیز این اقدام را محکوم کردند.

XS
SM
MD
LG