لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۷

تصمیم سوئیس برای پایان تحقیق درباره ترور «کاظم رجوی» مورد اعتراض قرار گرفت


کاظم رجوی برادر بزرگتر مسعود رجوی بنیانگذار شورای ملی مقاومت ایران بود.
کاظم رجوی برادر بزرگتر مسعود رجوی بنیانگذار شورای ملی مقاومت ایران بود.

روز دوشنبه دبیرخانه شورای ملی مقاومت (NCRI) گروه مستقر در پاریس به تصمیم دادستان سوئیس برای پایان تحقیقات ترور «کاظم رجوی» در سال ۱۹۹۰ تا هفته آینده به دلیل «قانون مرور زمان» اعتراض کرد.

کاظم رجوی نخستین سفیر جمهوری اسلامی ایران در مقر سازمان ملل در ژنو بود اما یکسال بعد در اعتراض به سیاست‌های سرکوبگرانه روحانیون حاکم از سمت خود کناره‌گیری کرد. او برادر بزرگتر مسعود رجوی بنیانگذار شورای ملی مقاومت ایران بود که اکنون توسط همسر او ، مریم رجوی رهبری می‌شود.

براساس گزارش واشنگتن پست در سال ۱۹۹۳، در آگوست ۱۹۹۰ به ماشین کاظم رجوی در نزدیکی ژنو حمله شد و او با شش گلوله به قتل رسید و ترور او «شاید روشن‌ترین مورد ارتباط با تهران را ارایه می‌دهد.»

براساس گزارش واشنگتن پست، «پلیس سوئیس و دادستان چاتلین متعاقبا اعلام کردند که ۱۳ ایرانی در این ترور نقش داشتند. بیشتر آنها با پاسپورت دیپلماتیک که در تهران با تاریخ مشابه و برای ماموریت صادر شده بود، وارد سوئیس شدند. گزارش دادستانی بخش چاتلین شهر ورنیه سوئیس می‌گوید بیشتر این افراد چند ماه قبل از انجام قتل،‌ با بلیت‌های دارای سریال متوالی از طریق پرواز تهران به ژنو خود را به سوئیس رساندند. تنها دو ساعت بعد از قتل، برخی از این افراد از ژنو به وین پرواز کردند.»

واشنگن پست در سال ۱۹۹۳ گزارش داده بود که «چاتلین براساس شواهد جمع‌آوری شده، اعلام کرده بود که نقش مستقیم یک یا چند مقام رسمی ایران در این قتل تائید می‌شود.»

دبیرخانه شورای ملی مقاومت در بیانیه اعتراض به تصمیم دادستانی سوئیس، اسامی برخی مقامات رسمی ایران که به ترور کاظم رجوی مرتبط بودند را‌ آورده است. از جمله به علی فلاحیان وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در زمان این ترور اشاره شده است. این بیانیه همچنین از خودداری سوئیس از آوردن نام علی خامنه‌ای، علی‌اکبر ولایتی وزیر خارجه وقت و حسن روحانی دبیر وقت شورای عالی امنیت ایران که «مامور و آمر این ترور» بودند، شدیدا انتقاد کرده است.

این بیانیه می‌گوید «مقاومت ایران قویاً از دولت و دادگستری سوئیس می‌خواهد: پرونده باز بماند. حکم جلب بین‌المللی آمران و عاملانی که این قتل تروریستی را مرتکب شده‌اند، صادر شود.»

براساس «گذاره برگ» وزارت خارجه آمریکا که در ۲۲ می ۲۰۲۰ منتشر شد، دولت پرزیدنت ترامپ، علی فلاحیان را به خاطر نقشی که او در افزایش نقض حقوق بشر در زمان وزارت بر اطلاعات جمهوری اسلامی داشت، تحت تحریم قرار داد. این گذاره برگ تاکید دارد که «فلاحیان در دوران حضور در قدرت، در قتل چندین مخالف سیاسی در اروپا شامل مورادی که در دادگاه‌های سوئیس و آلمان علیه او حکم جلب صادر شد،‌ نقش داشته‌است.»

براساس گذاره‌برگ وزارت خارجه آمریکا، «رژیم ایران از زمان رسیدن به قدرت در سال ۵۷، در قتل‌ها، نقشه‌ها و حملات تروریستی در بیش از ۴۰ کشور نقش داشته است.»

همچنین وزارت خارجه آمریکا می‌گوید «کارزار جهانی ایران برای ترور شامل ۳۶۰ هدف ترور در دیگر کشورها و بمبگذاری بوده که صدها نفر را کشته و مجروح کرده است. »

XS
SM
MD
LG