لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۶

انتقاد مجری پادکست‌های پرشنونده در آمریکا از اعدام نوید افکاری توسط حکومت ایران


جو روگان
جو روگان

جو روگان، مجری محبوب یکی از پادکست‌های پرشنونده در آمریکا، در برنامه خود از اعدام نوید افکاری توسط حکومت ایران انتقاد کرد.

به گزارش «جروزالم پست»، جو روگان که نزدیک به ۹.۵ میلیون طرفدار دارد، یکی از بخش‌های برنامه‌ خود را به نوید افکاری اختصاص داد.

او در حالی که با دن گیبل، کشتی‌گیر پیشین آمریکایی و صاحب مدال طلای المپیک، مصاحبه می‌کرد، درباره نوید افکاری و حکومت ایران گفت: «به نظر می‌رسد که آن چه آنها انجام دادند، و می‌دهند، برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم است. اگر آنها می‌توانند مردی را که بسیار محبوب و یک قهرمان ملی است بکشند، پس توانایی کشتن هر کسی را دارند.»

جو روگان در پادکست خود که از شبکه شنیداری اینترنتی «اسپاتیفای» پخش می‌شود، در گفت‌و‌گویش با دن گیبل به ماجرای نوید افکاری اشاره کرد و گفت که آن کشتی‌گیر ایرانی به دلیل شرکت در تظاهرات مسالمت‌آمیر اعدام شد تا عبرتی برای دیگران باشد.

دن گیبل با ابراز تردید درباره دلایل ارائه شده از سوی حکومت ایران برای اعدام نوید افکاری در سپتامبر گذشته گفت: «[حکومت] ادعا کرد که او فردی را به قتل رسانده بود. اما می‌دانید که می‌توان برای جلب رضایت مردم هر ادعایی را مطرح کرد. ولی احتمالا [نوید افکاری] مرتکب چنین عملی نشده است.»

سازمان‌های مدافع حقوق بشر، و بسیاری از دولت‌های غربی مدعی هستند که حکومت ایران، نوید افکاری را به دلیل اعتراضش به فساد حکومت، در یک روند غیر معمول و فراقضایی اعدام کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه حقوق بشر خود که دوشنبه منتشر شد، به ایران نیز پرداخت. براساس این گزارش، «پنج گزارشگر ویژه سازمان ملل، این اعدام را محکوم کردند»، و نتیجه گرفتند که «ظاهرا این اعدام به دنبال افزایش نارضایتی‌های اجتماعی، هشداری از سوی حکومت به مردم بود.»

سالی رابرتز، کشتی‌گیر آمریکایی و برنده دو مدال برنز جهان، در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر، ضمن قدردانی از جو‌ روگان و دن گیبل که درباره کشتی، و اعدام نوید افکاری گفت‌و‌گو کردند، یادآور شد که هیچ ورزشکاری نباید به جرم شرکت در تظاهرات مسالمت‌آمیز کشته شود.

پس از اعدام نوید افکاری در سپتامبر گذشته، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا، زندانی را که نوید افکاری در آن‌ محبوس بود، و مقامات فضایی را که در اعدام او نقش داشتند، تحریم کرد.

دن گیبل از ورزشکاران محبوب آمریکایی است و به پاس دستاوردهای خود به عنوان کشتی‌گیر، و‌ مربی در دانشگاه آیووا، مدال آزادی ریاست جمهوری را از دونالد ترامپ دریافت کرد.

XS
SM
MD
LG