لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۴

صدها درویش ایرانی به یک گذرگاه مرزی با عراق یورش بردند


دراویش
دراویش

ریباز مجید - سلیمانیه، کردستان عراق

امروز هزاران نفر از دراویش طریقت قادریه با در دست داشتن شمشیر و چاقو از ایران به سمت گذرگاه مرزی باشماق یورش بردند و صدها نفر از آنها توانستند وارد عراق شوند. آنها برای شرکت در مراسم تشییع رهبر، یا شیخ‌شان، که چند روز پیش درگذشته بود، به آنجا رفتند.

طریقت قادریه یکی از گروه‌های عمده تصوف اسلامی است که برآورد می‌شود ده‌ها هزار نفر در جهان پیرو آن باشند. محمد عبدالکریم کسنزانی، شیخ طریقت قادریه، روز شنبه در بیمارستان جانز هاپکینز در ایالت مریلند آمریکا درگذشت و پیکر او فردا به زادگاهش، شهر سلیمانیه در کردستان عراق، منتقل می‌شود.

مه‌ریوان شیخ کمال، رئیس جامعه محلی گذرگاه مرزی بین‌المللی باشماق، به صدای آمریکا گفت: «امروز دو هزار درویش، با شمشیر و چاقو و پرچم در دستانشان، به سمت نقطه مرزی حرکت کردند.»

وی افزود: «وقتی آنها به مرز رسیدند سپاه پاسداران ایران به سمت آنها تیراندازی کرد و شماری از آنها را مجروح کرد و بنا بر گزارش‌ها برخی را کشت. [اما] درویش‌ها متوقف نشدند و به حرکت‌شان به سمت ما [سمت عراق] ادامه دادند. ما از پیش اطلاعات نداشتیم و تعداد نیروهای امنیتی ما کم بود و به همین خاطر به آنها اجازه دادیم وارد شوند.»

در حالی که بیشتر مجروحان در ایران ماندند، یکی از آنها از مرز رد شد و اکنون در بیمارستانی در شهر پنجوین بستری است.

شیخ سامان معرف برزنجی، از خویشاوندان رهبر تازه‌درگذشته طریقت قادریه، به صدای آمریکا گفت: «ما به همه پیروان‌مان در سراسر جهان گفته‌ایم که به خاطر ویروس کرونا هیچ‌گونه مراسم تشییع را سازماندهی نخواهیم کرد. اما نمی توانیم آنها را از آمدن به این‌جا و برای دیدن شیخ‌شان برای آخرین بار، باز بداریم.»

مقامات دولت محلی اقلیم کردستان عراق به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا قوانین سختی را در نقاط مرزی با ایران به اجرا گذاشته‌اند و تنها اجازه تردد به منظور تجارت را می‌دهند.

«نزدیک به ۵۰۰ تن از دراویش وارد عراق شده‌اند و اکنون سوار بر اتوبوس به سوی زادگاه شیخ‌مان، سلیمانیه، می‌آیند. ما فردا پیکر را در فرودگاه تحویل می‌گیریم و برای خاکسپاری به خانه خودش می‌بریم.»

مقامات اقلیم کردستان عراق و استان سلیمانیه این پرونده [پرونده عبور دراویش از مرز] ‌را به دادگاه فرستاده‌اند و منتظر تصمیم قاضی در مورد صدها درویشی هستند که با نقض قانون وارد کشور عراق شده اند.

XS
SM
MD
LG