لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۵

ادامه نقض تحریم‌های بین المللی؛ یک کشتی دیگر از ایران برای رژیم مادورو سوخت می‌رساند


مردادماه امسال،‌ وزارت دادگستری ایالات متحده چهار کشتی حامل سوخت ایران، حامل حدود ۱ میلیون و ۱۱۶ هزار بشکه نفت خام را ضبط کرد.
مردادماه امسال،‌ وزارت دادگستری ایالات متحده چهار کشتی حامل سوخت ایران، حامل حدود ۱ میلیون و ۱۱۶ هزار بشکه نفت خام را ضبط کرد.

به گزارش خبرگزارى بلومبرگ با وجود تحریم‌های بین المللی علیه جمهوری اسلامی و رژیم مادورو، یک کشتی ‌ایرانی حامل سوخت برای رژیم نیکلاس مادورو، به قلمروی دریایی ونزوئلا وارد شد.

براساس اطلاعاتی که بلومبرگ از حرکت نفتکش ها بدست آورده، نفتکش ایرانی «فارست» بامداد دوشنبه ۷ مهر ماه وارد آب های ونزوئلا شد و به سوی پالایشگاه بندری «ال پالیتو» حرکت کرد.

فارست یکی از سه نفتکش ایرانی حامل صدها هزار بشکه سوخت برای ونزوئلا است.

تحریم‌های آمریکا توانایی ونزوئلا برای واردات سوخت از بازارهای بین‌المللی را محدود کرده است.

کشور نفت خیز ونزوئلا به دلیل سال‌ها سوءمدیریت و فساد گسترده رژیم حاکم بر آن کشور، عدم سرمایه‌گذاری در بخش انرژی، و همچنین تحریم‌ها، به شدت محتاج سوخت است و نارضایتی‌ها در آن جا در نتیجه وخامت شرایط اقتصادی، از جمله کمبود سوخت، افزایش یافته است.

پیش از این مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود: «ایران و ونزوئلا دو کشور تحریم‌شده هستند که هیچ راهی پیدا نکرده‌اند مگر این که با هم کار کنند. این دو کشور دارای رژیم‌های شکست‌خورده و نظام‌های ناکارآمد هستند.»

به گزارش بلومبرگ، انزواى ایران و ونزوئلا موجب شده است که دو کشور روابط نزدیک تری با هم برقرار کنند؛چرا که شرکت‌های نفتی و شرکت‌های کشتیرانی بین‌المللی از بیم مجازا‌ت‌های مرتبط با نقض تحریم‌ها ازمعامله با ونزوئلا پرهیز می‌کنند.

ایران پیش از این هم محموله‌های سوخت به ونزوئلا فرستاده بود. مردادماه امسال،‌ وزارت دادگستری ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده بارهای چهار کشتی حامل سوخت ایران، شامل حدود ۱ میلیون و ۱۱۶ هزار بشکه نفت خام، را ضبط کرده است.

وزیر خارجه آمریکا نیز روز جمعه ۲۸ شهریور گفت که ایالات متحده خواهان برقراری دموکراسی و حاکمیت قانون در ونزوئلا است و برای تحقق این هدف نیکلاس مادورو، رئیس رژیم نامشروع آن کشور، باید از قدرت کنار برود.

ایالات متحده و نزدیک به ۶۰ کشور دیگر رژیم نیکلاس مادورو را نامشروع می‌دانند و خوان گوایدو، رهبر مخالفان مادورو، را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

XS
SM
MD
LG