لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۹

یک ایرانی در دادگاه، اتهام نقض تحریم‌های آمریکا را پذیرفت


The exterior of the U.S. Department of Justice hea
The exterior of the U.S. Department of Justice hea

یک شهروند ایرانی که در آمریکا در بازداشت به سر می‌برد، با حضور در دادگاه اتهام خود مبنی بر نقض تحریمهای ایالات متحده علیه ایران را پذیرفت.

جان دمرز، دستیار دادستان کل آمریکا در امور امنیت ملی و اریکا مک دونالد، دادستان، روز سه شنبه ۲۷ خرداد اعلام کردند که سیدسجاد شهیدیان به نقش خود در انجام معاملات مالی نقض کننده تحریم‌های ایالات متحده آمریکا اعتراف کرده است.

آقای شهیدیان که پاییز سال ۲۰۱۸ تحت تعقیب قرار گرفت، امروز یکی از جرائم خود در «اقدام علیه آمریکا و تلاش برای فریب دادن» را پذیرفت.

این شهروند ایران در آذر سال ۹۷ در لندن بازداشت و اردیبهشت امسال به آمریکا تحویل داده شد؛ سه روز بعد هم برای نخستین بار در دادگاه مینیاپولیس حاضر شد.

بر اساس اعتراف آقای شهیدیان و مدارک دادگاه، شرکت «پرداخت ۲۴» (Payment24) که یک شرکت خدمات مالی اینترنتی بود، با حدود ۴۰ کارمند و دفاتری در تهران، شیراز و اصفهان، به شهروندان ایرانی برای اقدام به داد و ستدهای مالی ممنوع شده تحت تحریم آمریکا کمک می کرد؛ از جمله مبادله مالی برای خرید نرم افزار، مجوز نرم افزار و خدمات کامپیوتری شرکتهای آمریکایی.

بر اساس اعلام وب سایت این شرکت، آنها برای دور زدن تحریم های آمریکا از مشتریان وجه دریافت کرده و ادعا می کردند که میلیونها دلار وارد ایران کرده‌اند.

طبق مدارک دادگاه، سجاد شهیدیان، بنیانگزار و مدیرعامل سابق شرکت «پرداخت ۲۴» (Payment24) به اتفاق همکار خود، وحید والی، ممنوعیت های تجاری صادرات از آمریکا به ایران را نیز نقض کرده اند.

بر اساس تحریم های ایالات متحده، انتقال پول بین آمریکا و ایران و صادرات کالاهای آمریکایی به ایران ممنوع است و نقض آن مشمول مجازات می شود.

XS
SM
MD
LG