لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۶

مهندس بازنشسته بریتانیایی ایرانی‌تبار زندانی در ایران برای آزادی خود از بوریس جانسون درخواست کمک کرد


انوشه آشوری، مهندس بریتانیایی ایرانی‌تبار در کنار خانواده‌اش
انوشه آشوری، مهندس بریتانیایی ایرانی‌تبار در کنار خانواده‌اش

شبکه اسکای نیوز گزارشی را درباره انوشه آشوری، مهندس ۶۶ ساله بازنشسته بریتانیایی ایرانی‌تباری که پس از سفر به ایران برای دیدن مادرش بازداشت شد، منتشر کرده است.

به گزارش اسکای نیوز، انوشه آشوری، در تاریخ ۲۰ خرداد در پیامی تلفنی از بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، خواست به آزادی او کمک کند. او در پیامی به اسکای نیوز گفته است که احساس می کند فراموش شده و به شدت خواستار کمک است.

طبق این گزارش، انوشه آشوری به دست ماموران امنیتی جمهوری اسلامی در خیابان ربوده شد و سپس به اتهام جاسوسی برای اسرائيل، به ۱۰ سال حبس محکوم شد. این در حالی است که گزارش اسکای نیوز می گوید وی حتی به اسرائيل سفر نیز نکرده است و خانواده‌اش نیز این اتهامات را رد کرده اند.

خانواده آقای آشوری نسبت به وضعیت سلامتی او و شیوع ویروس کرونا در زندان ابراز نگرانی کرده اند.

انوشه آشوری بیش از ۱۰۰۰ روز است که در ایران و به دور از خانواده خود، زندانی شده است. او در پیامی صوتی با اشاره به آزادی اخیر چند آمریکایی زندانی در ایران و بالعکس، آن هم در شرایطی که آمریکا و ایران به مدت چند دهه روابط دو جانبه نداشته‌اند، گفت: «بریتانیا که روابط دوستانه با ایران دارد، نتوانسته هیچکس را آزاد کند.»

خانواده آقای آشوری معتقد هستند که رژیم ایران او را گروگان گرفته است تا یک اختلاف مالی دیرین ۴۰۰ میلیون پوندی خود با بریتانیا را حل کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا در باره پرونده انوشه آشوری گفته است که این کشور قویا از ایران می خواهد که انوشه آشوری آزاد شود و بتواند به خانواده اش ملحق شود. این سخنگو گفته است که سفارت بریتانیا در تهران به درخواست دسترسی کنسولی به انوشه عاشوری ادامه می دهد.

هم‌اکنون علاوه بر انوشه آشوری، شماری از افراد دوتابعیتی، چندتابعیتی، و حتی بدون داشتن تابعیت ایرانی نیز در ایران زندانی هستند که از آن جمله می‌توان به سیامک و باقر نمازی آمریکایی‌های ایرانی‌تبار، مراد طاهباز که شهروندی سه‌گانه بریتانیا، آمریکا، و ایران را دارد، کامران قادری شهروند اتریشی ایرانی‌تبار، و کایلی مور گیلبرت استرالیایی، اشاره کرد.

تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG