لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۵

چرا آژیر خطر در تهران به صدا درآمد؟ پاسخ مبهم مسئولان و نگرانی شهروندان


نمایی از تهران در شب
نمایی از تهران در شب

به روزرسانی شده - به صدا درآمدن آژیر خطر در غرب تهران در آخرین دقایق جمعه ۱۰ بهمن موجی از نگرانی را به دنبال داشته و تاکنون مقامات جمهوری اسلامی توضیح روشن و قطعی درباره دلیل آن ارائه نکرده‌اند.

ابتدا کاربران ایرانی توییتر با انتشار فیلم‌ها و روایت‌هایی از شنیده شدن صدای آژیر خطر(وضعیت قرمز) ابراز نگرانی کردند چرا که برای بسیاری یادآور خاطرات تلخ دوران جنگ و حملات هوایی بود اما دقایقی بعد خبر رسید که لااقل در برنامه تعدادی از پروازها به مقصد تهران نیز تغییر ایجاد شده است و این همزمانی باعث تشدید التهاب و نگرانی شد؛ چرا که برای برخی تداعی کننده شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری در دی ماه ۱۳۹۸ و احتمال وقوع فاجعه‌ای مشابه شد.

در دقایق اولیه هیچ اظهارنظر رسمی از مقامات جمهوری اسلامی وجود نداشت و حتی خبرنگار خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران در توییتر نوشت: «هیچ مسئولی پاسخگوی علت صدای آژیر خطر در تهران نیست! نه وزارت کشور نه استانداری تهران»

تناقض اظهارات مقامات

با گذشت ساعت‌ها از آژیر ناگهانی و چند دقیقه‌ای جمعه شب، واکنش مقامات جمهوری اسلامی درباره علت آن با تناقض‌هایی همراه است.

حمیدرضا گودرزی، معاون امنیتی استانداری تهران گفت در سیستم صوتی سازمانی در حوالی شهرک آزمایش تهران اختلال ایجاد شده بود و مشکل امنیتی وجود نداشت.

با اینکه او مشکل را اتصالی برق عنوان کرد اما منصور درجاتی، مدیرکل بحران استان تهران گفت که علت اختلال در سامانه آژیر خطر، نفوذ آب ناشی از بارش شدید باران به ساختمان یکی از سازمان‌ها در غرب تهران بود.

از سوی دیگر، شهرام آدم‌نژاد، جانشین وزیر راه در ستاد مدیریت بحران این وزارتخانه ارتباط این آژیر به مجموعه وزارت راه را تکذیب کرده است.

آنچه مسلم است، همزمان با آژیر خطر در تهران، بی نظمی در فرود هواپیماهای پروازهای بین المللی روی داده است. یک هواپیمای خط ترکیه به مقصد تهران،‌مجبور به تغییر مسیر و فرود در فرودگاه باکو در کشور آذربایجان شد.

حمیدرضا گودرزی، معاون امنیتی استانداری تهران درباره علت تغییر مسیر هواپیمای ترکیش‌ایر از تهران به باکو گفت که تشخیص خلبان این بوده که به دلیل شرایط جوی به باکو برود. همچنین ابوالقاسم جلالی، معاون سازمان هواپیمایی ایران مدعی شد که تغییر مسیر هواپیما ربطی به صدای آژیر خطر نداشت و این هواپیما چند ساعت بعد به تهران بازگشته است.

در حالیکه در فضای مجازی عکسی از مسیر این هواپیمای ترکیه که چندین بار در آسمان تهران چرخیده، منتشر شد،‌ خبرگزاری مهر به نقل از یک مقام مسئول نوشت که این پرواز امکان نشستن در فرودگاه اصفهان را نیز داشت اما خلبان تصمیم گرفت هواپیما را به باکو ببرد.

در فضای مجازی این تناقضات مورد توجه قرار گرفته است. با اینکه مقامات از عادی بودن تغییر مسیر هواپیما نوشته اند اما مهدی بختیاری، مدیرکل سیاسی خبرگزاری تسنیم در توییتی نوشت که هواپیمای ترکیه به دلیل نقص فنی تغییر مسیر داده است.

XS
SM
MD
LG