لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۴

هشدارها نسبت به انبار نفت شهران؛ «فاجعه ای دهشتناک تر از بیروت» در کمین تهران


Oil tanks in north of Tehran, Iran, مخازن نفت در شهران، شمال غرب شهر تهران
Oil tanks in north of Tehran, Iran, مخازن نفت در شهران، شمال غرب شهر تهران

یک روز پس از اینکه یکی از اعضای شورای شهر تهران نسبت به خطرناک بودن وجود انبار نفت در داخل بافت مسکونی شهران هشدار داد، رئیس سازمان مدیریت بحران تهران نیز انبارهای شیمیایی داخل شهر تهران را نگران کننده دانست.

رضا کرمی محمدی روز جمعه ۱۷ مرداد با اعلام اینکه تا کنون به تذکرهای مدیریت بحران شهرداری درباره انبارهای شیمیایی داخل شهر تهران توجه نشده است، گفت که فاجعه بیروت نشان داد خروج انبارهای مواد شیمیایی از شهرها همچون خروج انبار نفت از شهران و انبار بعثت، یک ‌مطالبه ملی است.

روز گذشته، در پی انتشار اخبار انفجار یک انبار نگهداری نیترات آمونیوم در بیروت که خسارات جانی و مالی بسیاری به دنبال داشت، مجید فراهانی، عضو شورای شهر تهران، اعلام کرد که به واسطه وجود انبار نفت در داخل بافت مسکونی شهران، «فاجعه ای دهشتناک تر از بیروت» در کمین تهران است.
او این انبار نفت را «یک‌ بمب هیدروژنی داخل شهر» خواند که روی «گسل زلزله مشا» بنا شده، در بطن بافت مسکونی شمال غرب تهران تهران قرار دارد و هر روز حدود سیصد تانکر سی هزار لیتری حمل سوخت از ابر مخازن بارگیری می‌کنند.

سخنان او واکنش های بسیاری در شبکه های اجتماعی بر انگیخت و بسیاری از کاربران نسبت به وضعیت ایمنی تهران ابراز نگرانی کردند. وحید نوروزی، از مدیران سابق شهرداری تهران، نیز با انتشار پیامی در توئیتر خود با اشاره به سخنان عضو شورای شهر گفت که شرایط ایمنی و فنی سه هزار دستگاه اتوبوس گازسوز با عمر بیش از پانزده سال هم این وسایل نقلیه را هم به بمب های ساعتی متحرک تبدیل کرده است.

نگرانی از شرایط ایمنی تاسیسات شهری و انبارهای شیمیایی در حالیست که در سال های اخیر چند آتش سوزی و حادثه مرگبار به دلیل رعایت نشدن استانداردهای ایمنی در ساختمانهای تهران رخ داده است؛ از جمله آتش سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو در مرکز تهران و آتش سوزی در ساختمان پزشکی سینا اطهر در شمال تهران.

XS
SM
MD
LG