لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۴

استاد حقوق دانشگاه بهشتی به تحمل ۷ سال زندان محکوم شد؛ اتهام:‌ تدریس در یک دوره آموزشی در جمهوری چک


رضا اسلامی،‌ استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی
رضا اسلامی،‌ استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی

رضا اسلامی،‌ استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی و شهروند دوتابعیتی ایرانی کانادایی، توسط دادگاه انقلاب تهران به خاطر آن چه که «همکاری با دولت متخاصم» نامیده شده است، به هفت سال زندان محکوم شد.

برخی نزدیکان آقای اسلامی روز دوشنبه ۲۰ بهمن در پیام‌هایی در رسانه‌های اجتماعی خبر صدور این حکم علیه او را اعلام کردند. آنها می‌گویند که قاضی دادگاه بدوی، همکاری ایشان با یک سازمان مردم‌نهاد چِک در برگزاری دورهای آموزشی حاکمیت قانون با بودجه یک سازمان مردم‌نهاد آمریکایی را از مصادیق «همکاری با دولت متخاصم» دانسته است.

قاضی ابوالقاسم صلواتی که به صدور احکام سنگین علیه فعالان سیاسی و مدافع حقوق بشر مشهور است و به دلیل نقض حقوق بشر توسط ایالات متحده تحریم شده، این حکم را در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب صادر کرده است. حکم صادره هفته گذشته در زندان به آقای اسلامی ابلاغ شد.

رضا اسلامی دارای مدرک دکترای حقوق از دانشگاه مک‌‌گیل کانادا و یکی از اساتید رشته حقوق بشر و حقوق محیط زیست در دانشگاه شهید بهشتی است. به گفته برخی از فعالان حقوق بشر، ماموران امنیتی با وعده آزادی دکتر اسلامی، مانع از اطلاع‌رسانی خانواده‌اش در رابطه با بازداشت او شده‌ بودند.

صدای آمریکا اردیبهشت ماه گذشته گزارش داد که بر اساس اخبار منتشر شده توسط رسانه‌های حقوق بشری، این استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه با یورش ماموران وزارت اطلاعات در محل کار خود بازداشت شد. ماموران پس از تفتیش منزل آقای اسلامی برخی لوازم شخصی وی، از جمله گوشی تلفن همراه، چند جلد کتاب، لپ‌تاپ و برخی جزوات دانشگاهی‌اش را ضبط و او را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

صدور این حکم با بازداشت برخی دانشجویان و همکاران آقای اسلامی در فضای مجازی روبرو شد:

XS
SM
MD
LG