لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

اختلاف نظر بین مقامات جمهوری اسلامی درباره ایمنی واکسن روسی؛ «به کوری چشم خیلی‌ها» واکسن را اول «به خانواده خودمان» می‌زنیم!


واکسن تولید روسیه به نام اسپوتنیک وی هنوز مورد تائید سازمان بهداشت جهانی و دیگر کشورهای غربی قرار نگرفته است.
واکسن تولید روسیه به نام اسپوتنیک وی هنوز مورد تائید سازمان بهداشت جهانی و دیگر کشورهای غربی قرار نگرفته است.

بین مقامات رسمی جمهوری اسلامی درباره استفاده از واکسن‌های چینی و روسی اختلاف نظر علنی وجود دارد.

برخی از مقام‌های رسمی ایران در روزهای گذشته نسبت به خرید واکسن روسی موسوم به «اسپوتنیک‌وی» از خود اشتیاق نشان داده‌اند. در تازه‌ترین اظهارنظر، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، در پاسخ به انتقاد‌ها درباره ایمن بودن واکسن روسی کرونا، گفت: «به کوری چشم بعضی‌ها واکسن را اول به خانواده خودمان می‌زنیم تا مردم بدانند سلامت آنها از هرچیزی برای ما مهم‌تر است.»

این در حالی است که حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: «معلوم است واکسن روسی نمی‌زنم.» البته او تاکید کرده است که قرار نیست واکسن، بدون مراحل کارآزمایی بالینی شفاف روی مردم آزمایش شود.

روز شنبه، حسین کرمانپور، مسئول روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، هم گفت واکسن «اسپوتنیک‌وی» تأییدیه سازمان بهداشت جهانی را ندارد و تنها مورد تأیید سازمان غذا و داروی ایران است و به همین دلیل قابل استفاده نیست.

پیشتر، مینو محرز که در حال حاضر عضو ستاد ملی مقابله با کرونا است، گفته بود به عنوان یک عضو کادر درمان، این واکسن روسی را تزریق نمی‌کند.

اظهارات خانم محرز با واکنش کیانوش جهانوپور،‌سخنگوی سازمان غذا و دارو در ایران مواجه شد که گفت مینو محرز صلاحیت ارزیابی واکسن را ندارد.

اختلاف بر سر خرید واکسن ساخت روسیه و چین در حالی است که آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خرید واکسن‌ از کشورهای غربی را منع کرده است.

شیوع بیماری کرونا در ایران بر اساس آمار رسمی تاکنون منجر به قربانی شدن حداقل ۵۸ هزار نفر شده است.

XS
SM
MD
LG