لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

رئیس جمهوری روسیه حاضر به دیدار با محمدباقر قالیباف نشد؛ واکنش کاربران در توئیتر


عکسی از سفر سال ۹۴ قالیباف به مسکو - آرشیو
عکسی از سفر سال ۹۴ قالیباف به مسکو - آرشیو

حضور محمدباقر قالیباف در مسکو و رد دیدار ولادیمیر پوتین رئيس جمهوری روسیه با او،‌ بازتاب زیادی در فضای مجازی داشته است.

از هفته پیش اعلام شد از روز یکشنبه ۱۹ بهمن، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در مسکو خواهد بود و با رئيس جمهوری روسیه دیدار خواهد کرد. در رسانه‌های جمهوری اسلامی گفته شد او حامل نامه کتبی آیت الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی به رئیس جمهوری روسیه است.

در یک روز گذشته گزارش‌هایی در رسانه‌های دولتی ایران منتشر شد که چون قالیباف پروتکل‌های بهداشتی دیدار با پوتین رانپذیرفته، رئیس جمهوری روسیه، یک نماینده برای دریافت پیام رهبر جمهوری اسلامی معرفی کرده؛ ادعایی که با تشکیک‌هایی همراه شد. از جمله روزنامه همشهری نوشت که قرار شده بود قالیباف با انجام دو آزمایش کرونا یکی در فرودگاه تهران و یکی در فرودگاه مقصد در روسیه «پروتکل» مورد نیاز کرملین را رعایت کند. نکته قابل توجه این است که پیش از این محمدجواد ظریف هم نتوانسته بود در سفر به مسکو با پوتین دیدار کند و در نهایت در مسکو با او تلفنی حرف زده بود.

واکنش‌ها در توئیتر

آیدا قجر روزنامه نگار مقیم خارج از ایران در توئیتر خود این اتفاق و لغو دیدار پوتین با قالیباف را «تحقیر» نامید و نوشت:‌ در خیمه‌شب‌بازی جمهوری اسلامی، عروسک‌هایش مثل بیمارهایی می‌مانند که از تحقیر لذت می‌برند و به خروش می‌آیند؛ هرچه بیشتر تحقیر می‌شوند، بیشتر دست‌وپا می‌زنند.

«مهدی مهدوی آزاد»، دیگر روزنامه نگار خارج از ایران اما ماجرای کیفیت واکسن‌های روسی را مورد توجه قرار داد و نوشت: پروتکل های بهداشتی پوتین؟!! مگر نمیگفتید روس ها بهترین واکسن دنیا را دارند؟ از همان روز که پایگاه نوژه را یواشکی به روس ها دادید، همان روز که به وزارت بهداشت تاختید که چرا از چین انتقاد کرده، معلوم بود باخته اید. روح قاجاریه شاد، خیلی شبیه شما بود اما حداقل ادعا نداشت.

سید احمد حق نگار یک کاربر از ایران، به کوتاه آمدن جمهوری اسلامی از سهم خزر در مقابل روسیه اشاره ای داشته و نوشت: آن ۱۱ درصدِ باقیمانده از خزر را هم بدهید، شاید اجازهٔ ملاقات و دستبوسی دادند.

اما برخی دیگر از کاربران در توئیتر موضوع بعد تبلیغاتی این دیدار برای محمدباقر قالیباف را مورد توجه قرار دادند.

از جمله هیوا یوسفی خبرنگار همشهری در تهران نوشت: جهان سوم جاییه که اگه دو هزار دفعه هم گاف بدی و ضایع بشی، باز می‌تونی مثل آب خوردن شهردار پایتخت و رئیس مجلس بشی و حتی خیلی جدی به ریاست‌جمهوری هم فکر کنی.

یاشار سلطانی روزنامه نگار در تهران نیز سفر قالیباف را «ژست زودهنگام کاندیداتوری» و «سرپوش گذاشتن» بر پرونده فساد مالی نزدیکانش دانست و نوشت: سفر دو منظوره قالیباف به روسیه برای ژست زود هنگام کاندیداتوری و سرپوش گذاشتن بر پرونده سنگین ۱۴ هزار میلیاردی قائم مقامش در شهرداری، با تحقیر پوتین به سنگ خورد. وقتی منافع ملی با اصرار بر گرفتن پیام از نظام بازیچه سودای پاستور می شود، رویای ریاست به کابوس تبدیل می شود.

در مقابل برخی حامیان قالیباف، لغو دیدار او با پوتین را کم اهمیت دانسته‌اند. از جمله شریف زمانی مدیر سایت جامعه نیوز که اخبار اصولگرایان را منتشر می‌کند،‌ نوشت: شما جماعت "اصلاح‌طلب" هرکاری رو بلد نباشید سفسته کردن رو خوب بلدید. این هم مصداق بارز همین موضوع هست که با تحریک احساسات مذهبی افراد میخواهید معتمدنظام بودن فرستاده رهبری به روسیه رو به حاشیه ببرید. اما این را خوب بدانید و مکروا و‌مکر الله و الله خیر الماکرین

در این بین، برخی کاربران در توئیتر با طنز به لغو دیدار پوتین و قالیباف واکنش نشان داده اند:

XS
SM
MD
LG