لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

یک روز بعد از درز خبر مذاکره مستقیم ایران و عربستان؛ خطیب‌زاده: از مذاکره با پادشاهی سعودی استقبال می‌کنیم


سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران

تنها یک روز بعد از انتشار اطلاعاتی از مذاکره مستقیم ایران وعربستان سعودی، سخنگوی جمهوری اسلامی بدون تائید یا رد این مذاکرات، گفت که تهران از مذاکره با سعودی‌ها استقبال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در کنفرانس خبری روز دوشنبه ۳۰ فروردین گفت که «درخصوص گزارش‌های ضد و نقیض رسانه‌ای» اظهارنظر نمی‌کند اما افزود: «نقل‌ قول‌های متضادی در این خصوص منتشر شده، ایران همواره از گفت‌وگو با پادشاهی سعودی استقبال کرده و آن را به نفع مردم دو کشور و صلح و ثبات منطقه‌ای می‌داند.

صدای آمریکا روز یکشنبه ۲۹ فروردین به نقل از روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد، ایران و عربستان سعودی و با گذشت پنج سال پس از قطع روابط دیپلماتیک، گفت‌وگوهایی مستقیم برای ترمیم روابط داشته‌اند. این گزارش می‌گوید نخستین دور این گفت‌وگوها نهم آوریل، ۲۰ فروردین در بغداد در عراق برگزار شد. موضوع مذاکرات هم حمله‌های حوثی‌های شیعه مورد حمایت ایران بوده است.

بر اساس این گزارش، ریاست هیات سعودی را خالد بن‌علی الحمیدان، رئیس دستگاه اطلاعاتی عمومی سعودی برعهده داشته و دور دیگری مذاکرات برای هفته آینده برنامه ریزی شده است. مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق، میانجیگری در این مذاکرات را بر عهده داشته است.

روابط دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی پس از یورش به سفارت عربستان در تهران، قطع شد.

ایران و عربستان سعودی بر سر تنش‌ها خاورمیانه از جمله بحران سوریه و یمن در دو سوی درگیری‌ها قرار دارند. جمهوری اسلامی حامی شورشیان یمن است اما عربستان و ائتلافی از کشورهای منطقه حامی دولت قانونی این کشور هستند. در حالیکه تهران از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه حمایت می‌کند، ریاض نیز حامی سنی‌های عراق است.

XS
SM
MD
LG