لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۷

گروهی از معترضان آبان ۹۸ مجموعا به ۱۰۹ سال زندان و بیش از ۲۵۰۰ ضربه شلاق محکوم شدند


تصویر مربوط به اعتراضات آبان ماه گذشته در یکی از شهرهای ایران
تصویر مربوط به اعتراضات آبان ماه گذشته در یکی از شهرهای ایران

۳۶ نفر از شهروندان ساکن بهبهان و از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه ۹۸ طی روزهای گذشته توسط دادگاه کیفری ۲ شهرستان بهبهان، مجموعا به ۱۰۹ سال زندان، ۲۵۹۰ ضربه شلاق، و بیش از سه میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده‌اند.

یک منبع مطلع که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود، به صدای آمریکا گفت، حکم صادره توسط قاضی رسول اسدپور، ریاست شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری ۲ شهرستان بهبهان، در حالی روز پنجشنبه ۱ آبان ماه ابلاغ شد که به هیچ یک از این شهروندان و وکلای مدافع آنها در دادگاه اجازه دفاع داده نشده است.

به گفته این منبع مطلع، جلسه دادگاه در تاریخ ۲۱ مهر ماه برگزار شد و قاضی از این ۳۶ شهروند و وکلای مدافع آنها خواست که فقط لایحه دفاعی را تنظیم کنند و به دادگاه ارائه دهند.

بر اساس دادنامه صادر شده که نسخه‌ای از آن نیز برای صدای آمریکا ارسال شده است، این شهروندان، که در پرونده از آنها با عنوان «متهمان» یاد شده است، با اتهاماتی مانند اخلال در نظم عمومی، تمرد از دستور ماموران امنیتی، توهین به ماموران حین انجام وظیفه، و تخریب اموال عمومی رو‌به‌رو شده و به تحمل مجازات‌های زندان و شلاق محکوم شده‌اند.

این فرد مطلع به صدای آمریکا گفت، این در حالی است که دادگاه برای بسیاری از موارد اتهامی هیچ تصویر و یا مدرکی ارائه نداده است.

به گفته این منبع، نیمه اول سال جاری نیز دادگاه دیگری به اتهام تبلیغ علیه نظام، با صدور کیفرخواستی از سوی دادستان بهبهان، برای دو نفر از این شهروندان به نام‌های احمد حاتم‌پور و مریم پایاب، در دادگاه انقلاب ماهشهر برگزار شد. قاضی فردوس افشان‌پور، ریاست این دادگاه، دستکم سه ماه پیش این دو شهروند را مجموعا به ۱۲ ماه زندان محکوم کرد. این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شده است.

این منبع مطلع می‌گوید: «این ۳۶ شهروند ساکن بهبهان که تنها معترض به گرانی و سیاست‌های غلط دولت بودند و به خاطر تورم روز افزون در آبان ماه سال گذشته در این تجمعات شرکت کرده بودند، قرار است طی روزهای آینده با مراجعه به دادستانی بهبهان با دادستان ملاقات و به حکم صادره اعتراض کنند.»

آبان‌ماه گذشته مردم در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به گران شدن ناگهانی بنزین به خیابان‌ها آمدند. به نوشته خبرگزاری رویترز، با دستور خامنه‌ای حدود ۱۵۰۰ نفر از معترضان کشته شدند. حکومت ایران عوامل سرکوب را مجازات نکرد و به جای آن معترضان را بازداشت و محکوم کرد.

این اولین بار نیست که برخی از شهروندان ساکن شهرهای مختلف ایران به دلیل شرکت در این اعتراضات با احکام سنگین روبرو می‌شوند،‌ پیش از این صدای آمریکا در گزارش‌های متعددی اعلام کرده است که حکم اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی، و محمد رجبی سه جوان معترض آبان ماه ۹۸ پیشتر از سوی دیوان عالی تایید شده است. این خبر واکنش‌های بسیار شدیدی را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت، به طوری که مردم هشتگ اعدام نکنید را ترند جهانی کردند.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم ایران، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بر هم زدن ثبات در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هم چند بار به موضوع معترضان ایران و حمایت آمریکا از مردم ایران اشاره کرده و گفته بود که «معترضان در ایران به دنبال آزادی هستند و ما به طور کامل از آن‌ها حمایت می‌کنیم.»

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG