لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۱

انتقال پژوهشگر استرالیایی زندانی در ایران به بند مجرمان خطرناک «برای تنبیه» او


دکتر کایلی مور گیلبرت از پاییز سال ۱۳۹۷ به اتهامات «امنیتی و جاسوسی» در ایران بازداشت شده است.
دکتر کایلی مور گیلبرت از پاییز سال ۱۳۹۷ به اتهامات «امنیتی و جاسوسی» در ایران بازداشت شده است.

براساس برخی گزارش‌ها، «کایلی مور گیلبرت» پژوهشگر استرالیایی - بریتانیایی از زندان اوین به بخش قرنطینه زندان قرچک منتقل شده‌است و برخی این اقدام را برای «تنبیه» او عنوان کرده‌اند.

رضا خندان همسر نسرین ستوده وکیل زندانی در اوین در فیسبوک خود نوشت پژوهشگر استرالیایی «از دو روز پیش به عنوان تنبیه به قرنطینه زندان قرچک منتقل شده است. او طی تماسی از زندان گفت که شرایط بسیار بدی دارد.»

جزئیات بیشتری از دلیل تنبیه این پژوهشگر استرالیایی – بریتانیایی عنوان نشده است اما همزمان، وزارت خارجه استرالیا در بیانیه‌ای نوشت که پرونده دکتر «مور گیلبرت» جزو اولویت‌های دولت این کشور و سفارت استرالیا در تهران است و این کشور از انتقال او به قرچک مطلع است.

پیشتر فعالان حقوق بشر درباره زندان قرچک گزارش داده بودند که مجرمان خطرناک در آن حضور دارند و عده زیادی از زندانیان به کرونا مبتلا هستند.

خانم دکتر کایلی مور گیلبرت که همزمان شهروند استرالیا و بریتانیا است، استاد دانشگاه ملبورن و کارشناس امور خاورمیانه با تمرکز بر کشورهای حوزه خلیج فارس است. وی پاییز سال ۱۳۹۷ به اتهامات «امنیتی و جاسوسی» در ایران بازداشت شده است.

روزنامه تایمز روز چهارشنبه ۲۸ خرداد گزارش داده بود که مقامات زندان اوین پس از آن که متوجه شدند «کایلی مور گیلبرت»،‌ شهروند استرالیایی زندانی در ایران یک گروه سرود اعتراضی در زندان تشکیل داده است، پس از دادن مواد مخدر او را مسموم کرده و مورد ضرب و جرح قرار داده‌اند.

در حال حاضر به غیر از این استاد دانشگاه استرالیایی زندانی در ایران شماری از شهروندان ایرانی-آمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی و مراد طاهباز و شهروندان دیگر کشورها از جمله کامران قادری، انوشه آشوری در ایران به زندان افتاده‌اند.

تحلیلگران غربی بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG