لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۲

یک مقام ارشد سازمان ملل خواهان آزادی فعالان محیط زیست زندانی در ایران شد


نیلوفر بیانی، فعال محیط زیست زندانی در ایران
نیلوفر بیانی، فعال محیط زیست زندانی در ایران

مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد به مناسبت سومین سالگرد زندانی شدن نیلوفر بیانی، از کارکنان سابق آن برنامه، در ایران، پیامی را در توییتر منتشر کرد.

اینگر اندرسن، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیر اجرایی برنامه محیط زیست آن سازمان، روز پنجشنبه ۲۵ دی ماه با انتشار متنی در توییتر نوشت: «۱۴ ژانویه سومین سال زندانی شدن نیلوفر بیانی، همکار سابق برنامه محیط زیست سازمان ملل و فعال محیط زیست زندانی، در ایران است.»

خانم اندرسن در این توییت نوشته است: «من کماکان خواستار بخشودگی همه آنها و بازگشت ایمن آنها نزد خانواده‌‌های‌شان هستم.»

اواخر بهمن ماه سال ۹۸ بود که صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرد، این فعالان محیط زیست که به اتهام جاسوسی توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت شده بودند مجموعا به ۵۸ سال زندان محکوم شده‌اند.

نیلوفر بیانی و مراد طاهباز به اتهام «همکاری با آمریکا» به ده سال حبس و رد وجوه دریافتی، هومن جوکار و طاهر قدیریان با اتهامی مشابه هرکدام به هشت سال زندان، و سام رجبی، سپیده کاشانی، و امیرحسین خالقی حمیدی به اتهام «جاسوسی» هر یک به شش سال حبس محکوم شدند. عبدالرضا کوهپایه نیز به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت» به چهار سال زندان محکوم شد.

پس از انتشار این احکام سنگین نامه‌ای از نیلوفر بیانی خطاب به چند مقام جمهوری اسلامی منتشر شد. او در آن نامه از «شدیدترین شکنجه‌های روحی و روانی، تهدید به شکنجه فیزیکی و تهدیدهای جنسی» پرده برداشته بود.‌ او همچنین در تاریخ ۲۲ بهمن ۹۷ در نامه‌ای دیگر به رهبر جمهوری اسلامی رفتار بازجویان سپاه پاسداران را «غیراخلاقی و غیراسلامی» خوانده بود.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز در هنگام اعلام احکام اولیه این فعالان محیط زیست در پیامی توییتری احکام زندان آنها را که توسط دادگاه انقلاب صادر شده بود، محکوم کرد.

XS
SM
MD
LG