لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

نشست «ایران آزاد ۲۰۲۱» در واشنگتن برگزار شد: ویدیوی سخنرانی قانون‌گذاران آمریکایی، مایک پمپئو و مریم رجوی پخش شد


نشست روز شنبه در واشنگتن
نشست روز شنبه در واشنگتن

چندین نماینده و سناتور جمهوریخواه و دموکرات روز شنبه ۱۹ تیر در نشستی به نام «اجلاس جهانی ایران آزاد ۲۰۲۱: آلترناتیو دموکراتیک به سوی پیروزی» در سخنرانی‌های جداگانه ای از خواست مردم در ایران برای دستیابی به آزادی اعلام حمایت کردند.

سخنرانان از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و نتیجه آن در جمهوری اسلامی که آن را ساختگی خواندند، انتقاد کردند و شماری از آنها دولت پرزیدنت بایدن را از پیوستن مجدد به توافق هسته‌ای موسوم به برجام برحذر داشتند.

این گردهمایی در شهر واشنگتن پایتخت آمریکا و با تلاش «سازمان جوامع ایرانیان آمریکایی» برگزار شد.

سناتور باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا در سخنانی که از طریق ویدیو کنفرانس برای حضار پخش شد گفت: «مريد سرسخت رهبر عالی كه تحت تحريم های حقوق بشر ايالات متحده می باشد، به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد. آقای رئيسی برنده انتخابات قلابی شد بعد از اينكه رژيم زمينه را از هرگونه رقيب قابل اعتباری پاک كرد.»

این نماینده حزب دموکرات ادامه داد روزی مردم ايران، ايالات متحده و كل جهان شاهد یک دولت در ايران خواهند بود كه در صلح با جامعه جهانی خواهد بود و برای تامين آينده بهتر مردم خود تلاش می‌كند.

سناتور تد کروز، از حزب جمهوریخواه در کمیته های روابط خارجی و قضایی سنا نیز در پیام ویدیویی خود با انتقاد از تلاشهای دولت پرزیدنت بایدن در احیای برجام گفت: «اكنون داريم وارد فصل خطرناكی با دولت بايدن - هريس میشويم. دولت همه علائم كه قصد دارد و می‌خواهد اين رژيم را در آغوش بگيرد ومماشات كند از خود بروز داده است. ما داريم ثمره اين مماشات را به شكل حملات مستمر توسط ايران و شبه نظامیان تروريستی‌اش به نيروهای آمريكايی و متحدين ما در سراسر خاورميانه مشاهده می‌كنيم.»

مقامات دولت جو بایدن می‌گویند خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران باعث گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران شد. آنها پیشتر گفته‌اند که دیپلماسی بهترین گزینه برای بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای است. ارتش آمریکا همچنین در هفته‌های گذشته به دستور جو بایدن به مواضع گروه‌های مورد حمایت ایران در مناطق مرزی عراق و سوریه حمله کرد.

در بین سخنران‌ها از مجلس نمایندگان آمریکا، کوین مکارتی، رهبر اقلیت جمهوریخواه در سخنان ویدیویی با ابراز همدردی با خانواده های قربانیان که عزیزانشان را درمخالفت با حکومت ایران از دست داده اند، گفت امیدوارم «همراه با شما و متحدان ما - شاهد یک ایران دموکراتیک باشیم که از آزادی بیان و حقوق همه مردم حفاظت كند. امیدوارم كه روزهای تاریک و ترسناک تحت رهبر معظم فروبنشیند و ایران به یک كشور دموكراتیک و مسئول تبدیل شود.»

حکیم جفریز، عضو مجلس نمایندگان از حزب دموکرات گفت: «اعضای كنگره آمریكا از دو طیف ایدئولوژی، هم دموكرات و هم جمهوریخواه هم در مجلس نمایندگان و هم در سنا در کنار شما ایستاده اند. دولت بایدن نیز اهمیت تحقق یک ایران آزاد، سکولار و غیر هسته ای را درک می کند.»

از دیگر سخنرانان، مایک پمپئو وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا بود که در پیامی ویدیویی گفت دولت پرزیدنت بایدن باید مسیر «فشار حداکثری» بر تهران و جلوگیری از دستیابی مقامات جمهوری اسلامی به پول را ادامه دهد.

او افزود ورود مجدد به برجام، مسیر دستیابی مقامات تهران به تسلیحات اتمی را تسهیل می کند.

به گفته این دپیلمات ارشد پیشین آمریکا، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری مردم ایران نیست بلکه منتخب رهبر جمهوری اسلامی ایران است.

مریم رجوی، رئيس شورای ملی مقاومت، در سخنان افتتاحیه این گردهمایی از کشورهای عضو شورای امنیت ملل متحد خواست که «ترتیبات حسابرسی و محاکمه بین المللی آخوند رئیسی به جرم ارتکاب جنایت علیه بشریت را فراهم کند و در اجلاس آینده مجمع عمومی او را نپذیرد.»

او جمهوری اسلامی ایران را «تهدید اصلی صلح و امنیت» عنوان کرد که باید «تحت تحریم‌های بین المللی و ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد قرار گیرد.»

رامش سپهر راد، عضو ارشد هیات مشاوران «سازمان جوامع ایرانیان آمریکایی» هدف از برگزاری این گردهمایی را به رسمیت شناختن حق مردم ایران برای «سرنگونی حکومت آخوندی» توسط تمامی کشورها عنوان کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG