لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۶

موسسه آمریکایی: عملیات ساخت یک مرکز بزرگ زیرزمینی در نزدیکی سایت هسته‌ای نطنز ادامه دارد


یکی از تصاویر ماهواره ای از ساخت و ساز تونل و تاسیسات زیرزمینی تولید سانترفیوژ در جنوب نطنز

یک موسسه پژوهشی امنیتی آمریکایی بر اساس تصاویر ماهواره‌ای می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران کار ساخت و ساز یک مرکز زیرزمینی در نزدیکی مرکز غنی‌سازی اورانیوم نطنز را با سرعت به پیش می‌برد.

«موسسه علوم و امنیت بین‌المللی» با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از ساخت و ساز در مناطق کوهستانی گزارش داد که از زمان گزارش قبلی این موسسه درباره ساخت یک مرکز زیرزمینی تازه مونتاژ سانتریفیوژ در نطنز، ساخت و ساز پیشرفت قابل ملاحظه‌ای کرده است و هم اکنون ورودی تونل‌ها مشخص است.

بر اساس گزارش این موسسه، تصاویر تازه نشان می‌دهد که ساخت و ساز به طور مداوم و با شتاب در بزرگترین کوهستان منطقه برای ساخت آن چه که به احتمال زیاد یک مرکز مونتاژ دستگاه‌های سانتریفوژ است، ادامه دارد.

ساخت و ساز در مرکز زیرزمینی تازه تولید سانتریفیوژ در ایران در حالی است که خودداری ایران از اجرای تعهدات هسته‌ای، با ابراز نگرانی زیادی همراه بوده است.

هفته گذشته، در پی اقدام جمهوری اسلامی برای غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی در فردو، وزارت خارجه آمریکا این اقدام را «تلاش آشکار رژیم ایران در راستای تشدید کمپین باج‌خواهی هسته‌ای» عنوان کرد.

اتحادیه اروپا نیز در واکنش به اخبار افزایش درصد غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران آن را نقض چشمگیر تعهدات توسط آن کشور دانست.

از چندماه پیش، کشورهای اروپایی عضو برجام نسبت به افزایش احتمالی فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی هشدار داده بودند. براساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵،‌ جمهوری اسلامی مجاز به سقف تولید ۲۰۲ کیلوگرم اورانیوم با غلظت ۳.۷ درصد است. اما براساس گزارش‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران حجم اورانیم غنی‌سازی شده را به ده برابر افزایش داده و سطح غنی‌سازی را نیز از ۴.۵ درصد گذرانده است.

XS
SM
MD
LG