لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

بعد از پارچین، یک حادثه دیگر، اینبار در تاسیسات اتمی نطنز


عکسی از تاسیسات هسته‌ای نطنز.
عکسی از تاسیسات هسته‌ای نطنز.

خبرگزاری رویترز به فاصله یک هفته پس از تائید انفجاری در یک منبع گاز در نزدیکی پایگاه نظامی پارچین، بزرگترین پایگاه نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شرق تهران، از وقوع به گفته مقامات رژیم در ایران «یک حادثه» در نزدیکی تاسیسات اتمی هسته‌ای نطنز خبر داده است.

مقامات درباره زمان و محل دقیق این به اصطلاح حادثه، وارد هیچگونه جزئیاتی نشده اند و فقط می گویند تلفات و خساراتی ببار نیامده و تاسیسات به روال معمول به فعالیت خود ادامه می دهد.

وقوع نخستین انفجار در شرق تهران نیز تقریبا با انتشار گزارش‌هایی کم و بیش مشابه در ایران خبرساز شد اما تصاویر ماهواره‌ای بعدا نشان داد که انفجار در بخش صنعتی پایگاه نظامی پارچین رخ داده است.

به گزارش شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا تصاویر ماهواره‌ای از «پایگاه موشکی خجیر» نشان داده است که یک ساختمان به طور کامل ویران شده و منطقه بزرگی نیز بر اثر آتش‌سوزی سوخته است.

مقامات رژیم ایران، این پایگاه را همواره از دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی دور نگاه داشته‌اند.

پنهان کاری های جمهوری اسلامی ایران درباره تاسیسات اتمی‌اش اخیرا نیز در گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، بخصوص در مورد دو سایت دیگر مورد تاکید قرار گرفت و این احتمال را به وجود آورده است که پرونده اتمی رژیم مجددا برای احیای تحریم‌های معلق مانده به شورای امنیت سازمان ملل متحد بازگردانده شود.

XS
SM
MD
LG