لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۶

بالاترین آمار مرگ روزانه بر اثر کرونا: ۴۹۶ نفر؛ مقامات می‌گویند آمار تا دو هفته بالا خواهد ماند


این بالاترین میزان مرگ در یک روز در ایران براساس آمار رسمی مقامات است.

تازه‌ترین آمار رسمی مرگ بر اثر کرونا در ایران که روز دوشنبه ۶ اردیبهشت اعلام شد، نشان می‌دهد که ۴۹۶ نفر جان باخته‌اند. براساس نمودارهای میزان مرگ از شروع همه‌گیری کرونا، این بالاترین میزان مرگ در یک روز است. تنها در ۲۶ آبانماه سال گذشته بود که میزان مرگ در یک روز ۴۸۶ مورد گزارش شده بود.

دور جدید افزایش آمار مبتلایان از بعد از تعطیلات نوروزی در سراسر ایران رو به افزایش گذاشت. منتقدان از عدم تلاش دولت ایران برای ممانعت از سفر و بازگشایی زود هنگام انتقاد می‌کنند.

براساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، در ۲۴ ساعت گذشته، با مرگ ۴۹۶ نفر، تعداد کل مرگ بر اثر کرونا به ۷۰۰۷۰ نفر رسید. همچنین با ابتلای ۲۱۰۲۶ نفر، تعداد کل مبتلایان به ۲ میلیون و ۴۱۷ هزار و ۲۳۰ مورد رسید.

بسیاری نسبت به صحت آمار رسمی تردید دارند و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی است. سازمان نظام پزشکی ایران نیز با توجه به بررسی‌های میدانی پیش‌بینی کرده است آمار واقعی قربانیان حداقل سه برابر آمار اعلام شده باشد.

سایت «وُرد متر» نمودار آمار مرگ روزانه کرونا در ایران را منتشر کرده که نشان می‌دهد تلفات امروز، بالاترین در ۱۳ ماه گذشته است.
سایت «وُرد متر» نمودار آمار مرگ روزانه کرونا در ایران را منتشر کرده که نشان می‌دهد تلفات امروز، بالاترین در ۱۳ ماه گذشته است.

نگرانی‌ها از موج جدید کرونا در ایران در حالی است که به نظر می‌رسد چشم‌اندازی برای کاهش میزان مرگ و ابتلا وجود ندارد. روز دوشنبه، نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفت که با توجه به افزایش بیماران سرپایی، تعداد بستری‌ها حداقل تا دو هفته آینده بالا خواهد بود و تا دو هفته بعدش هم مرگ و میر بالا است.»

این درحالی است که در ایران همچنان چشم‌انداز روشنی برای واکسیناسیون وجود ندارد و مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند از روز سه‌شنبه فاز دوم واکسیناسیون در کشور آغاز و واکسن کرونا به افراد ۸۰ سال به بالا تزریق می‌شود.

عملکرد مقامات جمهوری اسلامی در مقابله با کرونا از زمان شیوع آن مورد انتقاد مردم بوده است.

مردم می‌گویند مقامات ابتدا مخفی‌کاری کردند و زمانی که لازم بود محدودیت برای جلوگیری از شیوع اعمال شود، دولت اقدام موثری نکرد. همچنین ممانعت رهبر جمهوری اسلامی برای خرید واکسن غربی، سردرگمی و عدم شفافیت در واردات واکسن، و فقدان هرگونه برنامه مشخص برای واکسیناسیون همگانی،‌ موجب شده است که سرعت واکسیناسیون در ایران حتی از کشورهای همسایه‌‌اش، از جمله ترکیه و امارات، بسیار پایین‌تر باشد.

XS
SM
MD
LG