لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۱

گزارش‌هایی از کندن قبرهای جدید در محل گور دست‌جمعی اعدام‌شدگان سال ۶۷ در خاوران


 @khatamAkram عکس هایی از گورهای جدید در محل گور دست‌جمعی اعدام‌شدگان سال ۶۷. عکس توئیتر
@khatamAkram عکس هایی از گورهای جدید در محل گور دست‌جمعی اعدام‌شدگان سال ۶۷. عکس توئیتر

برخی از خانواده‌ها و وابستگان کشته‌های تابستان ۱۳۶۷، در گزارش‌هایی، از کندن دست‌کم ۱۰ قبر جدید در محل گورستان دست‌جمعی عزیزان‌شان در خاوران تهران خبر داده‌اند.

گورستان خاوران در جنوب‌شرق تهران، مکانی است که به گفته خانواده قربانیان اعدام شدگان تابستان ۱۳۶۷، محل دفن جمعی این قربانیان است. آنها هر سال یادبود عزیزان‌شان را در این مکان گرامی می‌دارند.

روز جمعه ۳ اردیبهشت، برخی از خانواده‌های قربانیان اعدام‌های سال ۶۷، چند عکس در شبکه های مجازی منتشر کردند که نشان می‌دهد دست‌کم ۱۰ گور جدید در بخش حاشیه این گورهای دست‌جمعی کنده شده است.

خانواده‌های اعدام شدگان ۱۳۶۷ هشدار داده‌اند که حکومت ایران قصد دارد با ایجاد قبرهای جدید، آثار اعدام‌های جمعی دهه شصت را پاک کند.

در مرداد و شهریور ۱۳۶۷ به دستور آیت‌الله خمینی، رهبر وقت جمهوری اسلامی، هزاران زندانی سیاسی مخالف حکومت به طور مخفیانه اعدام شدند. برخی از آنها در حالی اعدام شدند که پیشتر در محاکم قضایی محکومیت زندان گرفته بودند. اغلب این اعدام شدگان از اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق و همچنین دیگر گروه‌ها و احزاب چپ بودند.

چند سال پیش نوار صوتی جلسه آیت‌الله حسینعلی منتظری با حسینعلی نیری حاکم شرع وقت، مرتضی اشراقی دادستان وقت، ابراهیم رئیسی معاون وقت دادستان و مصطفی پورمحمدی نماینده وقت وزارت اطلاعات در زندان اوین منتشر شد که در آن آقای منتظری این اعدام‌ها را «بزرگترین جنایت» دانست. ابراهیم رئیسی از اعضای این هیات در آن زمان، اکنون رئیس قوه قضائیه ایران است.

در روزهای اخیر گزارش‌هایی منتشر شد که مقامات ایران به بهاییان گفته اند که باید عزیزان شان را در فضایی بین گورستان بهائیان و این گورهای دست‌جمعی دفن کنند که با اعتراض آنها رو برو شد.

به دنبال انتشار اخباری در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر این که نمایندگان «بهشت‌ زهرا» در صدد هستند شهروندان بهایی را مجبور به دفن درگذشتگان خود در محل گورهای دسته‌جمعی گورستان خاوران کنند، فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهائی، به صدای آمریکا گفت که این یک «اتفاق ناگوار» دانست.

XS
SM
MD
LG