لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۶

پس از حمله به تجمعات نوبت به جو امنیتی رسید؛ تقابل حکومت با مشتاقان برای ادای احترام به شجریان


جو امنیتی در مراسم تشییع شجریان
جو امنیتی در مراسم تشییع شجریان

پیکر محمدرضا شجریان، استاد موسیقی ایران، روز جمعه در حالی برای خاکسپاری به مشهد منتقل شد که ماموران امنیتی به دوستداران این چهره پرطرفدار اجازه ندادند که برای آخرین بار با او وداع کنند.

بنا به گزارش‌ها و تصاویر منتشره در رسانه‌های اجتماعی، در شرایطی که هزاران نفر از مردم در «بهشت زهرا» تهران حضور یافته بودند، ماموران اجازه ندادند آنها به منطقه‌ای که پیکر استاد شجریان در آن قرار داشت، وارد شوند.

همچین شهروند خبرنگاران از جو کاملا امنیتی در تهران و مشهد خبر می‌دهند تا حدی که مانع ورود برخی از افراد به مشهد شده‌اند. حضور پررنگ نیروهای امنیتی در عکس‌های رسانه‌های رسمی ایران نیز مشهود است.

از سوی دیگر رسانه های رسمی ایران نیز از ممنوعیت سفر به مشهد تا اطلاع ثانوی خبر داده اند و دلیل آن را «وضعیت قرمز از نظر میزان ابتلا به کرونا» اعلام کرده است.

این در حالی است که در ایام محرم و به رغم بالا بودن آمار کرونا هیچ‌گونه محدودیتی در سفر به شهرها، از جمله به مشهد، اعمال نشده بود.

با وجود تدابیر حکومتی اما روایت‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی از برپایی تجمعات گسترده در مشهد و تهران حکایت می‌کند.

بنا به اعلام مژگان و همایون، فرزندان شجریان پیکر او فردا در آرامگاه فردوسی به خاک سپرده می‌شود.

تجمعات روز پنجشنبه هواداران محمدرضا شجریان هم با حمله ماموران انتظامی و امنیتی مواجه شده بود و مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با اشاره به برخورد خشن ماموران با مردم سوگوار، از حمله «اوباش رژیم ایران» به مردم ابراز تاسف کرده بود.

همچنین نت بلاکز، موسسه ناظر بر اینترنت، در صفحه توئیتر خود از اختلال عمده در اینترنت ایران همزمان با تجمعات مردمی پس از درگذشت محمدرضا شجریان در شامگاه پنجشنبه ۱۷ مهر به وقت محلی خبر داده بود.

محمدرضا شجریان، استاد بزرگ موسیقی ایران، روز پنجشنبه در بیمارستان جم تهران درگذشت و خبر فوت او منجر به تجمعات مردمی در تهران شد.

XS
SM
MD
LG