لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۲

تلاش‌ها در مجلس شورای اسلامی برای ریاست جمهوری یک سپاهی؛ مجلس ایران با ممنوعیت ثبت‌‌نام نظامیان در انتخابات مخالفت کرد


سال گذشته بعد از رد صلاحیت گسترده شورای نگهبان، نهاد زیرنظر رهبر، یک انتخابات با مشارکت پایین برگزار شد و محافظه‌کاران نزدیک به رهبر با به قدرت رسیدن، محمد باقر قالیباف را رئیس مجلس کردند.
سال گذشته بعد از رد صلاحیت گسترده شورای نگهبان، نهاد زیرنظر رهبر، یک انتخابات با مشارکت پایین برگزار شد و محافظه‌کاران نزدیک به رهبر با به قدرت رسیدن، محمد باقر قالیباف را رئیس مجلس کردند.

همزمان با بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلس شورای اسلامی، این نهاد که در اختیار محافظه‌کاران مورد تائید رهبر قرار دارد،‌ یک گام دیگر در جهت ریاست جمهوری احتمالی یک عضو سپاه پاسداران در انتخابات چند ماه دیگر ایران برداشت.

در طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلس شورای اسلامی،‌ بندی وجود دارد که درباره سوابق موثر برای کاندیداتوری افراد در انتخابات ریاست جمهوری، صراحتا از عبارت «فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاتر» استفاده شده است. روز یکشنبه ۳۰ آذر نماینده بسان‌آباد پیشنهاد کرد این بند حذف شود اما نمایندگان مجلس این پیشنهاد را رد کردند تا علنا افراد با سابقه نظامی شرایط شرکت در انتخابات را داشته باشند.

جیسون برادسکی، رئیس سیاست‌گذاری گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» مستقر در نیویورک در واکنش به این طرح می‌گوید همراهی اکثریت نمایندگان مجلس برای این مخالفت قابل توجه است.

سال گذشته در انتخابات مجلس، شورای نگهبان نهاد منصوب رهبر، اجازه شرکت هیچ نامزد مستقل یا منتقدی را نداد و در یک انتخابات با مشارکت پائین، محافظه‌کاران نزدیک امور مجلس را به دست گرفتند و محمد باقر قالیباف، نامزد ناکام دو انتخابات ریاست جمهوری، رئیس این نهاد شد.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است در خرداد سال آینده برگزار شود. مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده ۱۷ آبان در پاسخ به توییت اکانت انگلیسی سیدعلی خامنه‌ای که انتخابات در آمریکا را زیر سوال برده بود، در توئیتی نوشت: «تو شخصا صدها میلیون دلار از پول مردم ایران را دزدیده‌ای. انتخابات شما جوک است و صدها نفر حتی برای شرکت در آن رد صلاحیت می‌شوند.»

تاکنون حضور نظامیان در انتخابات ایران به طور قانونی و عرفی رد شده بود اما به نظر می‌رسد که اقدامات اخیر در مجلس در جهت زمینه سازی حضور چهره های سرشناس سپاه پاسداران به عنوان نامزد در انتخابات سال آینده است. البته برخی نیز می‌گویند مطرح کردن نام فرماندهان نظامی، «ترفند نظام» برای افزایش مشارکت و اصطلاحا داغ کردن تنور انتخابات است. در انتخابات سال گذشته مجلس، آمار رسمی جمهوری اسلامی می‌گوید میزان مشارکت در کشور ۴۱ درصد و در تهران ۲۲ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کردند که پائین‌ترین میزان مشارکت در ۴۱ سال گذشته در جمهوری اسلامی بود.

نارضایتی مردم از وضعیت کشور، بحران مالی و عدم توانایی دولت در رفع مشکلات و همچنین فساد گسترده مقامات ارشد و بستگان آنها موجب دلسردی مردم در ایران شده است.

وضعیت بد اقتصادی در ماه‌های اخیر در شرایطی افزایش یافته که هر روز ابعاد تازه‌‌ای از فساد مالی گسترده اشخاص و نهادهای وابسته به رژیم جمهوری اسلامی آشکار می‌شود. پرونده های فساد اقتصادی افراد نزدیک به حکومت و حمایت مالی بی‌حد ‌و ‌حصر رژیم ایران از گروه‌های تروریستی مانند حزب‌الله و حماس از جمله این فسادها است.

آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. آمریکا می‌گوید جمهوری اسلامی ثروت کشور خود را به جای مردم، صرف حمایت از گروه‌های تروریستی و بی ثبات سازی در خاورمیانه می‌کند. ایالات متحده همچنین بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش در این باره گفت: «مردم ایران به وضوح و روشنی سخن گفتند. آنها چهل سال فساد و سوءاستفاده را رد کردند و خواستار توقف دزدسالاری و توقف انتخاب مصالح عاملان خارجی به جای مصالح مردم ایران شدند.»

XS
SM
MD
LG