لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۸

مرگ یک کودک دیگر در کانال فاضلاب در اهواز؛ مرکز تولید ثروت در ایران از امکانات اولیه زندگی محروم است


 عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

در پی مرگ یک دختربچه در جوی فاضلاب شهری در اهواز، یک مقام بهداشتی این شهر گفت که این اتفاق سابقه داشته و موارد متعددی از غرق شدن کودکان در جوی‌ها و چاله‌های فاضلاب رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری‌های داخل ایران، مهران احمدی بلوطکی، سرپرست مرکز بهداشت غرب اهواز، جمعه ۱۷ مرداد گفت که در سال‌های گذشته نیز موارد غرق‌شدگی در فاضلاب برخی مناطق اهواز رخ داده است.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران و وضعیت نابسامان معیشتی و رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

غرق شدن کودکان در فاضلاب جمع شده در کانال‌ها و چاله‌ها در اهواز در حالی است که نبود آب آشامیدنی با کیفیت و شبکه فاضلاب، زندگی را برای ساکنان اهواز و دیگر مناطق خوزستان دشوار کرده است.

در هفته‌های گذشته در پی انتشار اخباری مبنی بر شیوع بیماری هپاتیت در اهواز و برخی مناطق خوزستان، محمد علوی رئیس مرکز بهداشت خوزستان، گفت که شکستگی‌ها و ترک‌ها در لوله‌های توزیع آب موجب «ترکیب فاضلاب با آب آشامیدنی» در برخی مناطق استان خوزستان شده است. او بیان این که در بسیاری از مناطق استان خوزستان، به ویژه مناطق حاشیه‌ای شهر، فاضلاب به لوله‌های آب می‌زند و لوله‌ها در شبکه فاضلاب غرق آب شده‌اند، گفت که مسئولان بهداشت بارها نسبت به ترکیب فاضلاب با آب آشامیدنی هشدار داده‌اند.

دو ماه پیش نیز تجمع مردم غیزانیه اهواز در اعتراض به نداشتن آب آشامیدنی و عمل نکردن مسئولان به وعده خود، تجمع کردند که با برخورد خشونت آمیز پلیس و زخمی شدن یک نفر با شلیک گلوله ماموران همراه شد.

محرومیت مناطق مختلف جنوب استان خوزستان و مناطق حاشیه ای شهر اهواز در حالی است که این مناطق در مرکز تولید نفت ایران، که محل اصلی کسب درآمد کشور است، قرار گرفته‌اند.محرومیت‌های اقتصادی و کاهش رفاه در ایران در سال‌های اخیر بارها موجب تجمع های اعتراضی و اعتصاب های کارگری شده است.

XS
SM
MD
LG