لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۵

شماتت دولت روحانی در آخرین دیدار رسمی از سوی خامنه‌ای؛ تکرار بی‌اعتمادی به غرب


دیدار اعضای دولت روحانی با آیت الله علی خامنه‌ای - چهارشنبه ۶ مرداد/ منبع سایت خامنه‌ای
دیدار اعضای دولت روحانی با آیت الله علی خامنه‌ای - چهارشنبه ۶ مرداد/ منبع سایت خامنه‌ای

در ایران به مناسبت هفته دولت،‌ کابینه حسن روحانی در آخرین دیدار رسمی این‌چنینی، با آیت الله علی خامنه‌ای دیدار کرد.

به گزارش سایت رهبر جمهوری اسلامی، آقای خامنه‌ای روز چهارشنبه ۶ مرداد ماه در این دیدار بدون اشاره به مذاکرات مستقیم و غیرمستقیم با آمریکا، خطاب به دولت روحانی گفت: «دیگران باید از تجربه‌های شما استفاده کنند. یک تجربه را من به خصوص یادداشت کرده‌ام... این تجربه عبارت است از بی‌اعتمادی به غرب. آیندگان باید از این تجربه استفاده کنند. در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمیدهد.در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد.»

وی افزود: «هرجا شما موضوعات را به توافق با غرب و با مذاکره با غرب و با آمریکا و این‌ها موکول کردید، آنجا ماندید، نتوانستید پیش بروید. چون آنها کمک نمیکنند دیگر، دشمن‌اند دیگر.»

در ابتدای فعالیت دولت حسن روحانی با اجازه رهبر جمهوری اسلامی، ایالات متحده و ایران مذاکرات مستقیمی را برگزار کردند که به توافق هسته‌ای منجر شد. حتی او و باراک اوباما یک بار تلفنی گفتگو کردند.

بعد از روی کارآمدن دولت دونالد ترامپ، او به خاطر آنچه نقض برجام و فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران در منطقه نامید، از این توافق خارج شد. دولت جو بایدن در ماه‌های اخیر چند دور مذاکره غیر مستقیم با جمهوری اسلامی برای بازگشت به برجام داشت که تاکنون به نتیجه‌ای منتهی نشده است.

چهار ماه پیش در یک فایل صوتی که از محمدجواد ظریف فاش شد، او گفت که سیاست خارجی نظام توسط رهبر جمهوری اسلامی تعیین و ابلاغ می‌شود. عکس سایت خامنه‌ای
چهار ماه پیش در یک فایل صوتی که از محمدجواد ظریف فاش شد، او گفت که سیاست خارجی نظام توسط رهبر جمهوری اسلامی تعیین و ابلاغ می‌شود. عکس سایت خامنه‌ای

دولت آمریکا می‌گوید اگر جمهوری اسلامی تعهدات ذیل برجام را اجرا کند، ایالات متحده نیز به این توافق باز می‌گردد. اما جمهوری اسلامی می‌گوید تا زمان لغو کلیه تحریم‌های دوران ترامپ، ایران به تعهدات برجام باز نمی‌گردد.

به نظر می‌رسد حکومت ایران تا انتقال قدرت از حسن روحانی به ابراهیم رئیسی، تغییری در تصمیمات خود در بحث مذاکرات غیرمستقیم با آمریکا ندهد. رئیسی در انتخابات دو ماه پیش در رقابتی که از سوی نهادهای ناظر غیررقابتی و غیرآزاد ارزیابی شد، توانست پیروز شود. هنوز مشخص نیست دولت رئیسی چه رویه‌ای برای مذاکرات هسته‌ای در پیش بگیرد. با این حال،‌ چهار ماه پیش در یک فایل صوتی که از محمدجواد ظریف فاش شد، او گفت که سیاست خارجی نظام توسط رهبر جمهوری اسلامی تعیین و ابلاغ می‌شود.

در حالی آیت الله خامنه‌ای دولت روحانی را به خاطر مذاکرات با غرب در سالهای اخیر مورد سرزنش قرار داده که پیشتر گفته شد که مذاکرات با آمریکا در دولت اوباما از قبل از روی کار آمدن حسن روحانی، در سال ۱۳۹۱ و از طریق چهره های مورد اعتماد رهبر جمهوری اسلامی در عمان آغاز شده بود.

XS
SM
MD
LG